“Türkiye’de Olduğumuz İçin Mutluyuz”


Medikal sistemler, grafik sistemler, dijital kamera, fotoğraf baskı ürünleri ve endüstriyel ürünler ile Türkiye pazarında faaliyetlerini yürüten Fujifilm, ilk yılını başarıyla geride bıraktı.

Uzun yıllardır faaliyetlerini sürdüren distribütör firmasını satın aldıktan sonra Türkiye pazarında aktif bir oyuncu haline gelen Fujifilm, birinci yılını geride bıraktı. Türkiye’deki ilk yılı, hedefledikleri cironun üzerine çıkarak 66 milyon euro ile başarıyla tamamladıklarını belirten Fujifilm Dış Ticaret A.Ş. Başkanı Jun Higuchi, “Avrupa’ya bağlı ülkeler arasında yıllık ciro açışından 5. sıraya yükseldik. 2014 yılı hedefimiz özellikle medikal sistemler alanında büyüyerek toplamda 100 milyon euro ciroya ulaşmak” dedi.

Medikal sistemler, grafik sistemler, dijital kamera, fotoğraf baskı ürünleri ve endüstriyel ürünler alanında aktif olan Fujifilm, hızla gelişmekte olan Türkiye pazarında önemli bir oyuncu haline geldi. AR-GE çalışmaları sayesinde yeni teknolojileriyle fark sağlayan Fujifilm, Türkiye’de öncelikli olarak medikal sistemler alanında büyümeyi hedefliyor. Medikal alanda geniş bir ürün gamına sahip olan Fujifilm, bilgisayarlı radyografi, dijital mamografi, dijital radyografi, endoskopi sistemleri, kuru sistem yazıcılar, imaj arşiv ve görüntüleme sistemlerinin yanı sıra film sarf malzemesi ile medikal sektöründe iddialı.

Baskı Kültürüne Önem Veriyoruz

Dünyada fotoğraf baskı ürünlerinde pazar lideri olan Fujifilm, fotoğraf baskı kültürüne verdiği önemi Türkiye’de de sürdürüyor. Fujifilm Dış Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Cengiz Metin, “Fujifilm, fotoğraf sektörüne dünya genelinde yatırım yapmaya devam etti. Bunu yaparken, sadece dijital fotoğrafçılık alanında yeni ürünlere yönelmeyip, var olan konvansiyonel ürünlerin de en verimli şekilde üretim ve pazarlamasını sürdürdü. 2013 yılına geldiğimizde açık ara sektör liderliğini elinde bulundurmayı başardı. Bunun yanı sıra, düşüşte olan fotoğrafların karta basılma oranının 2012 yılı itibariyle yükselişe geçtiğini görüyoruz. Fujifilm baskı kültürüne verdiği önemle birlikte kullanıcıların fotoğraf baskılarında en kaliteli baskı sonuçlarına ulaşmasını sağlıyor” dedi.

“Türkiye’de Olmaktan Mutluyuz”

Fujifilm Dış Ticaret A.Ş. Başkanı Jun Higuchi, Fujifilm’in global strateji olarak belirlediği; medikal sistemler, grafik sistemler, dijital kamera ve fotoğraf baskı ürünlerinde hızlı büyümeyi Türkiye’ye uyarlayacaklarını söyledi. Higuchi, “Fujifilm olarak Türkiye’de olmaktan mutluyuz. Hızla büyümekte olan Türkiye pazarında iş ortaklarımızın da desteğiyle çok daha başarılı işlere imza atacağımıza inanıyoruz” dedi.

“Çevre Önceliğimiz”

AR-GE yatırımları sayesinde geliştirilen teknolojisini çevreyi koruyan sistemlerle tamamlayan Fujifilm, bu anlamda “çevreci misyonu”nu da Türkiye’ye taşıdı.  Kimyasal ve su kullanılmayan baskı sistemleriyle çevreci çözümler sunduklarını ve bu alanda dünyada öncü marka olduklarını belirten Fujifilm Dış Ticaret A.Ş.Genel Müdürü Cengiz Metin ise, “Ortalama bir matbaa geleneksel ürünlerle üretim yapması durumunda baskı öncesi ön hazırlık kısmında yılda yaklaşık 5 ton kimyasal atık oluşturuyor. Aynı süreçte, yaklaşık 375 ton su tüketiyor. Yeni kimyasalsız kalıbımız Brillia PRO-T3, bu oranları sıfıra indiriyor. Su tüketimi ortadan kalkarken kimyasal atık da oluşmuyor. Tüm dünyada çevreye büyük önem veren Fujifilm, global cirosunun yüzde 7’sini AR-GE’ye, ağırlıklı olarak da çevreci teknolojilerin geliştirilmesine ayırıyor” dedi.

Medikal Cihazlar Pazarı

Fujifilm’in, radyoloji ve endoskopi alanında geliştirdiği makineler sayesinde teşhis ve tedavi sürecinin hızlanmasında büyük katkı sağladığını belirten Fujifilm Dış Ticaret A.Ş. Başkanı Jun Higuchi, “Öncelikli hedefimiz medikal sistemler alanında Türkiye’deki pazar lideri pozisyonumuzu güçlendirmek. Yüksek teknolojik özelliklere sahip daha az radyasyon yayan ve daha yüksek görüntü kalitesi sunan cihazlarımız, sağlık alanında fark sağlıyor. Özellikle kamu hastanelerinin altyapılarını modern hale getirmeye talibiz. Türkiye medikal cihazlar pazarında her yıl yüzde 15-20 büyümeyi planlıyoruz. 2014 hedefimiz toplamda 100 milyon euro. Bunun yüzde 30’unu yine medikal ürünlerden sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

Önemli Birleşme

Geride kalan bir yıl içinde, medikal alandaki çalışmalarını güçlendirmek adına önemli bir birleşmeyi de gerçekleştirdiklerini belirten Fujifilm Dış Ticaret A.Ş. Başkanı Jun Higuchi, “Türkiye’de yaklaşık 25 yıldır endoskopi alanında hizmet veren Fujifilm Filmed Tıbbi Cihazlar A.Ş’yi, Fujifilm Dış Ticaret A.Ş. çatısı altında birleştirdik. Bu birleşme ile Türkiye piyasasındaki konumumuzu daha da güçlendirmeyi planlarken, kurumsal kimliğimizi de güçlendirip mevcut müşterilere daha kaliteli bir hizmet sunmayı hedefledik” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here