Türkiye’nin 2017-2018 yıllarında Sağlık Turizmi hedefi 10 Milyar Dolar

Gün geçtikçe değeri katlanarak artan sağlık turizmi dünyada 100 Milyar Dolar’ı aştı. Hazırlanan verilere göre dünyada 2008 yılında 4,1 Dolar, 2009 yılında ise 5,4 Trilyon Dolar sağlık harcaması yapıldı. Ülkelere göre incelendiğinde ise ABD’de sağlık turizmi harcamaları 5,5 Milyon Dolar, Avrupa’da ise 3,5 milyon Dolar civarında gerçekleşti. Ülkeler arası sağlık turizmi için gelen hastalar ortalama 500-600 Dolar civarında bir harcama gerçekleştirirken, normal turistler ise 750-850 Dolar arasında bir harcama yaptı.

Sağlık sektörünün geliştirilebilmesi konusu sağlık sektöründeki sağlık kuruluşları ve sağlık turizmi acentalarının, sağlık turizmi konusundaki teşvikler hakkında iş planı yapması, gerekli pazar ve veri tabanı oluşturulması gibi çalışmaları içeriyor. Sağlık turizmi sektörüne yönelik destekler ise sağlık kuruluşları için %60 oranında ve yıllık toplam 100.000 ABD dolarına tekabül ediyor. Ülkemizde ise hasta yol desteği kapsamında getirilen hastaların uçuş giderleri %50 oranında karşılanıyor. Yurt dışında düzenlenecek fuarlara ise yıllık toplam 300,00 ABD doları tutarında yardım sağlanıyor. Bunlara ek olarak organizasyon desteği, arama motoru desteği, yurt dışı birimi desteği, belgelendirme desteği ve danışmanlık desteği gibi çalışmalar da yapılıyor. Türkiye’nin sağlık turizminde 2023 yılı gelir hedefi 20 milyar dolar. Bu hedefe ulaşabilmek için dünya çapında yapılan tanıtımlar başarılı olurken, ülkemize tedavi amaçlı gelen turist sayısı geçen yıla oranla %2 artış gösterdi. Dünya Sağlık Konseyi’nin açıkladığı ve ilk iki sırada Amerika ve Almanya’nın bulunduğu raporda Türkiye sağlık turizminde dünyada üçüncü sıraya yükselmeyi başardı. İGEME Genel Müdürü Murat Işık; “Sağlık turizmi dünyada 100 Milyar Dolar’ı aştı. Ülkemizin 2023 yılı gelir hedefi ise 20 Milyar dolar civarında. Sağlık turizmini geliştirmek için teşvikler hakkında iş planı kurulması ve pazar yeri oluşturulması gerekiyor. Biz ülke olarak dünya çapında gerçekleştirdiğimiz fuar ve tanıtımlar ile başarılı olduk. Bunun sonucunda ise Türkiye’ye tedavi amacıyla gelen turist sayısı geçen yıla oranla %2 artış gösterdi.” dedi.önümüzdeki günlerde yapılacak fuarlar ile yurt dışından davet edilen alım heyetleriyle yapılacak iş görüşmeleri, sağlık hizmetlerinin ve teknolojilerinin transferine olanak sağlayacak. Ayrıca satış ağları genişletilerek yabancı profilli tedarikçilerle görüşme fırsatı oluşturulacak. Turizm Bakanı Nabi Avcı 2017’de ki beklentilerle ilgili yaptığı açıklamada; “Turizmde başka ülkelere yönelmeliyiz. Çeşitliliği artırmalıyız. Özellikle sağlık ve termal turizmi konusunda yoğun çalışma yapmalıyız. Bütün bunlar için tanıtım konusundaki eksikliklerimizi de gidermeliyiz. “ dedi.

Sağlık turizmi, insanlığın var olduğu zamandan beri devam eden bir süreç. Bu sürecin ülkemizde hızla ilerleyen bir sektör oluşunda; kalitesi yüksek ve başarılı doktorların yetişmesi, Türkiye’deki hastanelerin yatak kapasitesinin fazla olması, gelişen teknoloji ile üst kalite cihazların kullanılması ve hastanelerde dil bilen çalışanların olması son yıllarda sağlık turizminin yükselmesini sağlıyor.

#Türkiye #SağlıkTurizmi #Sağlık #Turizm #MilyarDolar #sektör #Manşet

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here