Türkiye’nin ilk ve tek acil müdahale gemisi

0
1871

Türkiye’nin ilk ve tek acil müdahale gemisi “Nene Hatun” hizmete girdi.

 Kıyı Emniyeti GTenel Müdürlüğü için Sefine Tersanesi’nde inşa edilen “Nene Hatun” gemisi Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun katıldığı törenle Sağlık Bakanlığı’na devredildi. Bakan Müezzinoğlu, acil durum müdahale gemisi olarak kullanılacak olan gemi hastanenin yapımı için proje çalışmalarına başlandığını söyledi.

24 Ekim 2014 tarihinde Yalova Altınova’da bulunan Sefine Tersanesi’nde törenle denize indirilen ve Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyan Nene Hatun Acil Müdahale Gemisi’nin, düzenlenen protokol töreni ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Sağlık Bakanlığı’na devri gerçekleştirildi. Protokol törenine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Yaşar Duran Aytaş, Sağlık Bakanlığı Acil Hizmetler Genel Müdürü Osman Nacar, Sağlık Bakanlığı Türkiye HudTut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Hüsam Hatipoğlu, Yalova Valisi Selim Cebiroğlu ile çok sayıda davetli de katıldı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu gemiye gelişinde sağlık personeli ile bir hatıra fotoğrafı çektirdi. Ardından kürsüye gelen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Yaşar Duran Aytaş protokolü çok önemsediklerini dile getirerek, “Bu bizim açımızdan önemli bir protokol çünkü adı üzerinde olan acil müdahale gemisinin her hangi bir acil durumda 20 hastayı bünyesinde barındıracak ve bunlarla ilgili sağlık tedavilerinin bir an önce verilmesi gerekecekti. Bizim gemimiz personeli ile birlikte 45 kişilik yaklaşık 87 metre, 18 metre genişliğinde ve 16 nat hızında. Bu gemi çevre kirliliğine karşı araştırma, 100 metreye kadar dalgıç hizmetleri verebilme özelliğine sahip vurguna karşı gerekli önlemlerin alınabileceği sistem odası olan bir gemi” diye konuştu.

Bu yazının devamı Medikal Teknik dergisinin Haziran sayısında…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here