Türkiye’nin “İlk Yüz Nakli” Ameliyatı

Türkiye’de ilk kez yapılan ve ‘sağlıkta devrim’ olarak nitelendirilen yüz nakli operasyonu başarıyla tamamlandı. Operasyon sonrası doktorlar gerçekleştirilen nakiller hakkında açıklama yaptı.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Rektörü İsrafil Kurtcephe şu açıklamaları yaptılar: Bugün ilk kez böyle bir operasyonu gerçekleştirdik. Akdeniz Üniversitesi’nin yıllardan beri gelen kabileyeti üstüne şimdi de yüz nakli, çift kol ve bacak nakliyle büyük bir başarıya imza attı. Bu işlerin ne kadar zor ve detaylı olduğunu sanırım anlatmama gerek yok, aylarını, yıllarını bu işe veren her ferdimizin bireyini bir kere daha şahsım, üniversitem ve milletim adına kutluyorum. Biz dünyanın en iyilerinden olma idealini taşıyoruz. Bundan sonra da kimsenin başaramadıklarına yine hep beraber imza atacağımızı biliyoruz. 25 Kişilik bir ekip 48 saattir çalıştı, bu ekip tarihe adını altın harflerle yazdırdı ben yine Akdeniz Üniversitesi’nin benzer başarılara imza atacağının teminatını şimdiden verebilirim’. Bu bir tam yüz nakli, tüm nakillerde söylüyorum ilk 10 gün çok önemlidir, ilk 10 günü atlatmak çok önemli, tam yüz naklini gerçekleştirdik, önemli olan başarılı olmaktı operasyonun ne kadar sürdüğü hiç önemli değil. En önemlisi burada bizim olmamızı sağlayan bir ilk var, ilk defa bir aile hem yüzünü hem diğer dokularını bağışlıyor onları da ayrıca tebrik ediyoruz bu dünyada bir ilk.

Ameliyat 03.15’te başladı

Uşak’tan havalandıktan 45 dakika sonra Antalya Havalimanına inen uçaktaki uzman ekip büyük bir heyecanla Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesine gitmek için kendilerini bekleyen araçlarla yola çıktı.

Kısa sürede hastaneye ulaşan Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekip hiç vakit kaybetmeden ameliyata girdi. Ameliyata AÜ Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’nda görevli Prof. Dr. Serdar Tüzüner, Anesteziyoloji ve AÜ Reanimasyon Anabilim Dalı’nda görevli Prof. Dr. Necmiye Hadimoğlu ile AÜ Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Özlenen Özkan ile çok sayıda asistan doktor katıldı.

 

Dünyada ilk kadavradan rahim naklini de gerçekleştirmişti

Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi Türkiye’nin ilk çift kol naklini ve dünyada ilk kadavradan rahim naklini de gerçekleştirmişti.

Trafik kazasında hayatını kaybeden 23 yaşındaki bir kişinin kollarını, mısır silaj makinesinde geçirdiği kaza sonucu iki kolunu dirsekten kaybeden Cihan Topal’a 25 Eylül 2010 tarihinde nakleden ekip, 9 Ağustos 2011’de de 21 yaşındaki Derya Sert’e dünyanın ilk kadavradan rahim naklini yapmıştı.

(ihlassondakika)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here