Ulusal Kardiyoloji Kongresinde Kalp Hastalarına Kansız Tedaviyi Destekleyen Bildiriler Sunuldu


Türk halkının kalp-damar sağlığını koruma amaçlı çalışmaları ile iki kez “Sağlıkta En Başarılı Sivil Toplum Örgütü” ödülü kazanmış ve geçtiğimiz yıl 50. Yılını kutlayan Türk Kardiyoloji Derneği’nin. 30. Ulusal Kongresi 23 – 26 Ekim 2014 tarihinde Antalya’da gerçekleşti.

Bu kongreye yurt içi ve yurt dışından 3000’e yakın kişinin katıldı ve 25’i yurt dışından olmak üzere, 200’ü aşkın bilim insanı, kardiyoloji alanındaki gelişmeleri açıkladı. Prof. Avcı, kongrede, kansız, ameliyatsız bir tedavi olan EECP tedavisiyle ilgili 2 bildirinin de sunulduğunu söyledi.

Türk Kardiyoloji Derneğinin 30. Ulusal Kongresi’ne katılan Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, EECP (Doğal Bypass) tedavisinin yararlarını destekleyen yeni bildirilerin de sunulduğunu açıkladı.

Prof. Avcı, oturum başkanı olduğu oturumda, kalp yetersizliği olan hastalarda EECP tedavisi ile, efor kapasitesinin ve yaşam kalitesinin anlamlı derecede düzeldiğinin bildirildiğini, diğer bir sunumda da, koroner kalp hastalığı ve ilaçlarla geçmeyen göğüs ağrısı yakınmaları olan hastalarda EECP tedavisi ile yakınmaların kaybolduğunun, genel vücut gücünün ve erkeklerde cinsel gücün arttığının sunulduğunu belirtti.

EECP tedavisinin, vücudun belden aşağısına, kalp çalışması ile uyumlu ritmik bir masaj şeklinde, günde 1-2 saatten ortalama 35 saatlik tedavi kürleri olarak uygulandığını açıklayan Prof. Avcı, bu tedavinin kalpde damar ağını zenginleştirerek doğal bypasslar oluşturan bir tedavi olduğunu vurguladı.

Prof. Avcı, “kongrede bildirilen bu yararlar, gerçekte 30 yılı aşkın süredir tüm dünyada yapılan EECP tedavisi uygulamalarında elde edilen sonuçlarla aynıdır. Biz de 12 yıldır koroner kalp hastalığı ve kalp yetersizliği olan hastalarda EECP tedavisini uyguluyor, % 80 ile 95 oranında, hastayı yeniden yaşama döndüren yararlı sonuçları elde ediyoruz. Tüm dünyada, EECP tedavisi uygulanan her merkezde aynı yararlı sonuçların elde edilmesi, EECP tedavisinin ne derecede etkili ve güvenli bir tedavi olduğunun kanıtıdır” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here