Universal’da CEO Krizi

Türkiye’nin en büyük hastane gruplarından Universal Hastaneler Grubu’nun eski CEO’su Dr. Mahir Turan, grup tarafından kendisine maaş ödenmediği gerekçesiyle dava açtı. Universal Grubu ise iddiaları reddederek maaş ödemelerinde bir sıkıntı olmadığını savundu.

Universal Hastaneler Grubu, içinde Alman Hastanesi’nin de yer aldığı toplam 14 hastane ve 1800 yatak ile faaliyet gösteriyor. Grup geçtiğimiz yıl aralarında ADM Capital, PGGM ve bir Dünya Bankası kuruluşu olan IFC’nin oluşturduğu bir konsorsiyum ile ortaklığa gitmiş, yüzde 26’lık hissesini 140 milyon dolar karşılığında satmıştı.

Yapılan ortaklıkla birlikte kendisine CEO olma teklifinin getirildiğini anlatan Dr. Mahir Turan, “Ben o dönem Medical Park’ta İcra Kurulu üyesi olarak çalışıyorum. Böylesine büyük ve içerisinde Dünya Bankası’nın da olduğu yabancı ortaklı bir kurumdan teklif alınca kabul ettim ve işe başladım” dedi.

“OCAK’TA MAAŞLAR KESİLDİ”       

Rakip hastanelerden yönetici transferleri ile birlikte kendi ekibini oluşturduğunu ve doludizgin çalışmaya başladıklarını söyleyen Turan, ancak belli bir süre sonra kendisine verilen yetkilerle ilgili olarak yönetimle aralarında ihtilaflar oluşmaya başladığını anlattı.

Bir dönem sonra da maaşlarda problem yaşanmaya başladığını ifade eden Turan, şöyle devam etti:

“Ocak ayından itibaren bana maaş ödenmemeye başladım. Durum düzelsin diye bekledim ama nisan ayının başı itibariyle ihtar çekmek zorunda kaldım ve sözleşmemi feshettim. Aradan geçen sürede de hiçbir gelişme olmadı. Ben açıkçası içerisinde Dünya Bankası’nın da olduğu uluslararası ortaklı böylesine dev bir yapının, başında olan CEO’ya maaş ödememesini şaşkınlıkla karşılıyorum. İnsanın inanası gelmiyor.”

Turan, gruptan ayrılmasının ardından kendisi ile gelen yaklaşık 30 kişinin de ayrıldığını söyledi.

Cuma günü dava açtığını ve bu davaya daha önce benzer bir süreci yaşamış olan personelin de müdahil olacağını anlatan Turan, bunun kurumun yabancı ortaklı olması nedeniyle uluslararası bir davaya da dönüşebileceğini kaydetti.

“KİMSENİN MAAŞI KALMADI”  

Universal Grubu ise konu ile ilgili suçlamaları reddetti. Hastane kaynakları, grubun maaş ödemelerinde bir sıkıntı olmadığını ‘Zaten maaş ödeme yetkisi olan CEO’nun kendisidir. Kendi maaşını neden ödemedi’ sözleri ile anlattı.

Kaynaklar konunun mahkemeye yansımış olması nedeni ile de detaylı açıklama yapmak istemedi.

FENERBAHÇE’NİN SPONSORLUĞUNDAN ÇEKİLMİŞTİ 

Universal Hastaneler Grubu, bu sezon başında Fenerbahçe Kadın Voleybol Takımı’na sponsor olmuş ve son 1 yılı opsiyonlu üç yıllık anlaşma yapmıştı. Ancak grup ilk sezon sonunda anlaşmayı feshederek sponsorluktan çekilme kararı almıştı.

(Hürriyet)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here