Üniversitesi Hastanesinin kalitesi Sağlık Bakanlığından onaylandı


Türkiye Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği doktorlarından Op. Dr. Cavit 
Hamzaoğlu, meme kanserinin akciğer kanserinden sonra dünyada görülme riski en fazla olan kanser türü olduğunu söyledi.

Düzce’nin ve bölgenin sağlık alanında önemli merkezlerinden biri haline gelen Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Sağlık Bakanlığı denetiminden aldığı yüksek puanla bu başarıyı belgelemiş oldu. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sağlıkta Kalite ve Akreditasyon Daire Başkanlığı tarafından Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (Üniversite Hastanesi) Sağlıkta Kalite Hizmet Standartları kapsamında denetlendi. Hastane, doküman bazlı ve uygulama bazlı olarak yapılan denetimde önemli bir başarı gösterdi.

5 modülden denetime tabi tutuldu

Sağlık Bakanlığınca üniversite hastanelerine ilk kez denetim gerçekleştirildiğini belirten Hastane Kalite Yönetim Direktörü Öğretim Görevlisi Okan Bütüner, yapılan denetimle ilgili açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanlığının yapmış olduğu denetimde hastanesinin 5 ayrı modülden denetime tabi tutulduğunu söyleyen Bütüner, “İlk kez girdiğimiz denetimde Acil Servis, Kalite Yönetim Birimi, Ameliyathane, rastgele seçilmiş en az iki poliklinik ve Patoloji Bölümümüz denetlendi. Zorunlu standartlar kapsamında Mikrobiyoloji Laboratuvarı gibi laboratuvarlar da denetime girdi” dedi.

Başarı ekip çalışmasının ürünü

Öğretim Görevlisi Okan Bütüner, denetimlerde en çok fiziki şartların yetersizliğinden puan kesildiğini belirterek, hastane ek binamızın hizmete girmesinin ardından bu tür sıkıntıların da azalacağını dile getirdi. Bütüner, “Biz, Sağlık Bakanlığının yapmış olduğu denetime kadar kendi içimizde öz değerlendirmeler yapıyorduk. Sağlık Bakanlığından almış olduğumuz puanın, öz değerlendirmelerdeki puanlarından daha da yüksek olması bizi mutlu etti. Bakanlık bünyesinde ilk kez denetlenen Merkezimizin bu başarısında başta hastane Kalite Yönetim Birimi çalışanları, Kaliteden Sorumlu Başhekim Yardımcısı, idari yöneticilerimiz, birim kalite sorumlu hemşireleri, hekimlerimiz ile tüm personelimiz rol oynamıştır” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here