Ünlü Kalp Hocası Bahçeşehir’de

Dünyanın en önemli kalp damar cerrahlarından Ord. Prof. Dr. Afksendiyos Kalangos, Cenevre Üniversitesi’nden ayrılarak BAÜ ekibine katıldı.

Büyüme stratejisini her yıl yeni fakülteler ve bölümler açarak sürdüren Bahçeşehir Üniversitesi bu kez de sağlık alanında dev bir adım atarak Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültelerini açtı. Bahçeşehir Üniversitesi, ilk hekim adayı öğrencilerini 2013’de almaya başlayacak. Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne ise bu yıl öğrenci kabul edilecek. Akademik kadrosunu tamamlamak için çalışan BAÜ Tıbbın son transferi Cenevre Üniversitesi’nden…Ünlü kalp ve damar cerrahı Ord. Prof. Dr Afksendiyos Kalangos, artık BAÜ’de. Bu önemli transferin imza töreninde konuşan Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Enver Yücel ‘Üniversite olarak dünyanın ve Türkiye’nin en iyi hocaları ile çalışıyoruz. Evrensel üniversite kavramına uygun hocaları bünyemize katıyoruz. NYU Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Jackline Mattis psikoloji bölümümüzün başına geçti. Şimdi ise apayrı bir heyecan ve gurur yaşıyoruz. İşte bugün ülkemizin yetiştirdiği ve dünyanın en önemli cerrahlarından Ord. Prof. Dr. Kalangos’u bünyemize kattık. Hocama aramıza hoş geldin diyorum’ dedi.

Tıp öğrencisine YALE’de eğitim fırsatı

Tıp alanında farklı ve yenilikçi bir anlayışla hizmet vereceklerini söyleyen Enver Yücel şöyle konuştu: Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi öncelikli olmak üzere tıp alanında dünyanın en iyi üniversiteleriyle iş birliği yapacağız. Tıp fakültesinin eğitim danışmanlığını ünlü Türk bilim insanı ve Yale Üniversitesi Genetik ve Beyin Cerrahi Kürsüsü Başkanı, Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Murat Günel üstlendi. Hedefimiz tıp fakültemizde öğrenim görecek olan öğrencileri Yale Üniversitesi ile öğrenci değişim programına sokarak bu alanda dünya standartlarında bilim insanı yapmak.

Yapay kalbi araştırıyor

Geliştirdiği 14 teknikle dünya tıp literatürüne giren Ordinaryüs Prof. Kalangos, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni birincilikle bitirdi. Kalangos, halen 10’un üzerinde bilimsel projeyi sürdürüyor.

Hücresel kalp nakli, yapay kalp, damar ve akciğer üzerine çalıştığı konulardan birkaçı.

(Akşam)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here