Urla’ya Dev Sağlık Parkı

Azaklı ve Arıcan ailelerinin kurduğu ortak girişim şirketi IHPI (Izmir Health Park International), Urla’nın Bademler köyünde 368 dönüm üzerine bir sağlık parkı projesi hazırladı.

İzmir Uluslararası Sağlık Parkı adını taşıyan ve ilk etapta 170 milyon euro (400 milyon lira) yatırım yapılacak proje ile özellikle Avrupa’dan ve Ortadoğu’dan on binlerce hasta Urla’ya gelecek.

2 bin 500 kişilik projenin mimari çalışmalarını ise dünyanın sağlık projelerinde önde gelen mimarlık şirketi Leo A Daly üstlendi. Dokuz Eylül Üniversitesi de projesinin ortağı oldu.

Yeni Asır Gazetesi’nin haberine göre; içinde otizm okulu ve yaşlı bakım merkezinin de bulunacağı proje, pazar günü Bursa’da yapılacak Türk-Arap Turizm Buluşması’nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a sunulacak.

HEDEF AVRUPA

Birçok ülkede ve Türkiye’de çok sayıda projeyi üstlenen Amerika’nın mimarlık şirketi Leo A Daly’nin Doğu Avrupa, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Dilek Hocaoğlu, İzmir Uluslararası Sağlık Parkı’nın 368 bin metrekare alanda inşa edileceğini açıkladı.

Projeyi Bülent Azaklı ve Hayri Arıcan’ın ortağı olduğu IHPI şirketinin hazırladığını belirten Hocaoğlu, “Projenin içinde geriatri merkezi, yaşlı bakım merkezi, poliklinikler, büyük rekreasyon alanları ve parklar, eğitim alanları, kreş, ortaokul ve lise, otizm okulu yer alacak. Ayrıca hobi merkezleri, sinema, müze, çok amaçlı salonlar bulunacak. Proje geliştikçe yeni üniteler de ilave edilebilir. Bu yatırım ile İzmir sağlık turizminde çok önemli noktaya ulaşacak” dedi.

YATIRIMCILAR TAKİPTE

Proje için yerin hazır olduğunu, eğitim, sağlık merkezi ve hastane olarak bütün izinlerin alındığını dile getiren Hocaoğlu, projeyi uluslararası sağlık yatırımcılarına tanıttıklarını açıkladı. Dünyanın çeşitli yerlerinden projeye büyük ilgi olduğunu vurgulayan Hocaoğlu, İsviçreli, Avusturyalı ve Kıbrıslı 3 yatırımcının ortak olmak için başvurduğu yaptığını söyledi.

Projede en büyük desteği Dokuz Eylül Üniversitesi’nden aldıklarını açıklayan Hocaoğlu, İbrahim Artukarslan’ın başkanı olduğu Türk Sağlık Turizmi Tanıtım Organizasyonu’nun da projenin tanıtımına büyük destek verdiğini söyledi.

TURİST ÇEKECEK

Türk Sağlık Turizmi Tanıtım Organizasyonu Başkanı İbrahim Artukarslan ise, Urla’daki sağlık projesi ile İzmir’in başta Arap ve Avrupalı olmak üzere dünyanın birçok yerinden turist çekeceğini söyledi. Projenin mimari çalışmalarını dünyanın en ünlü sağlık turizmi projelerini çizen Leo A Daly’nin gerçekleştirdiğini kaydeden Artukarslan, “Bu projenin tüm şartları oluştu. Başta hükümetimiz ve Sağlık Bakanlığı da bu projeyi destekliyor. Proje Amerika’nın ve dünyanın değişik bölgelerindeki yatırımcılara tanıtılacak. Bu proje, diğer sağlık projelerini de tetikleyecek. İzmir bu proje ile hayal edemeyeceği turist rakamlarına ve gelire kavuşacak” dedi.

FÜZÜN: İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI YAPTIK

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün ise İzmir Uluslararası Sağlık Parkı ile bir centilmenlik anlaşması yaptıklarını belirterek, “Misafirlerin sağlık gereksinimlerini karşılamak için işbirliği yapacağız. Ya biz sağlık elemanlarımızı Urla’ya göndereceğiz ya da oradaki hastaları bizim hastanemizde tedavi edeceğiz. Bu projeyi çok önemli buluyorum. İnşallah gerçekleşir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here