UVD Robot, Pandemiyle Mücadele Eden Sağlık Çalışanlarının Koruyucusu Olacak

 

 

Dünyanın 60’dan fazla ülkesinde, Covid-19 ile mücadelede kullanılan UVD Robot, Türkiye’deki sağlık çalışanlarının mücadelesini yeni bir boyuta taşıyacak. Odense Üniversite Hastanesi ve Danimarkalı Blue Ocean Robotics işbirliğiyle geliştirilen, virüs ve bakterilere karşı etkinliği bağımsız mikrobiyolojik laboratuvarlar tarafından kanıtlanan robot, Covid-19’un yanı sıra birçok virüs ve hastane mikrobuna karşı gösterdiği başarılı uygulamalarıyla dikkat çekiyor. Morötesi–C ışınlar yayarak virüsleri parçalayan ve 2020 yılında En İyi Uygulama Alanı Ödülü’nü alan UVD Robot’un Türkiye distribütörü Inno-Robot’un Kurucusu ve Yönetici Ortağı Mehmet Bilginsoy, “Hastane ve sağlık kuruluşlarının dezenfeksiyonunda UVD Robot’un kullanılması sağlık çalışanlarının virüse karşı elini güçlendirecek” dedi.

 

Dünyanın ilk Robot Girişim Fabrikası olarak nitelendirilen Danimarkalı Blue Ocean Robotics tarafından, hastane ve ameliyathane gibi yüksek bakteri ve virüs riski taşıyan alanların dezenfeksiyonu amacıyla üretilen UVD Robot, sağlık çalışanlarının virüslere karşı korunmasında yeni bir dönem başlatacak. Covid-19’un yanı sıra birçok virüs ve bakteriye karşı yüzde 99,99 etkili olduğu yapılan testlerle kanıtlanan robot, birçok sağlık çalışanının hayatının kurtarılmasına yardımcı olacak.

UV lambalarıyla 360 derece yoğun ultraviyole ışığı yayarak, ortamların dezenfeksiyonunu sağlayan ve otonom olarak çalışan UVD Robot, virüslerin DNA’sını parçalayarak, salgının hastane gibi kritik alanlardan yayılmasının da önüne geçecek.

“Salgınla mücadelede hastanelerimize ve sağlık çalışanlarımıza gereken önemi vermeliyiz”

Konuyla ilgili görüşlerini bildiren UVD Robot’un Türkiye distribütörü Inno-Robot’un Kurucusu ve Yönetici Ortağı Mehmet Bilginsoy, “Hastane ve sağlık kuruluşları, pandemiyle mücadeledeki en önemli kalelerimiz. Sağlık çalışanlarımız da aynı şekilde bu mücadeledeki en önemli insani gücümüz. Salgınla mücadelede hastanelerimize ve sağlık çalışanlarımıza gereken önemi vermeliyiz ve onların görev aldığı alanları en iyi şekilde dezenfekte etmeliyiz. Bu sayede sağlık çalışanlarımız, güvenle mücadeleye devam edebilirler. Sağlık çalışanlarımızın bulaş riskinden uzakta, güvenle çalışabilmesi için günümüz teknolojilerini kullanmalıyız. Günümüzün en etkili dezenfeksiyon yöntemlerinden birisi de robotlarla dezenfeksiyon. Robotlar, hastanelerin virüsten etkilenmemesi için elimizdeki en etkili güç. Bu gücü insanlarımız, sağlık çalışanlarımız için sonuna kadar kullanmalıyız” şeklinde konuştu.

“Salgınla mücadelede yeni bir dönemi açabiliriz”

Bir dönem Covid-19’un merkezi haline gelen ve yoğun bir şekilde hasta ve doktor kayıplarının yaşandığı İtalya’da salgınla mücadelede etkin bir şekilde UVD Robot kullanıldığını sözlerine ekleyen Bilginsoy, “UVD Robot başarısı ile İtalya’da birçok doktor ve hastanın hayatını kurtardı. UVD Robot kullanılmadan önce çok fazla doktora ve sağlık çalışanına virüs bulaşıyordu. UVD Robot’un dezenfeksiyonda kullanılmasıyla bu sayılar sıfıra indi. Biz de aynı şekilde UVD Robot’u ülkemizde kullanarak salgınla mücadelede yeni bir dönem başlatabiliriz. Bu zamana kadar yaklaşık 7 bin 500 sağlık çalışanımız enfekte oldu ve 100’e yakın sağlık çalışanımız bu mücadelede yaşamını yitirdi. En azından bu teknolojiyle bu sayıların artmasının önüne geçebiliriz” dedi.

“Her türlü desteğe açığız”

Dezenfeksiyon robot teknolojilerinin yeni bir teknoloji olduğunu ve piyasaya çok fazla ürün gireceğini de belirten Bilginsoy, “Özel ya da kamu fark etmeksizin kullanılacak yerli ya da yabancı UV dezenfeksiyon cihazlarının, laboratuvar sonuçları ve dezenfeksiyon geçerlilikleri, ilgili bakanlıklar ve kamu kurumları tarafından denetlenmeli. Aksi halde insan sağlığına yapılan yatırımın boşa çıkmasının yanı sıra salgın hızında da artışlar olabilir. Biz Sağlık Bakanlığı ve diğer bakanlıkların attığı tüm adımları takip ediyoruz. Gerekli görülmesi durumunda alınacak önlemler ve bu teknolojiyle ilgili her türlü desteğe açığız” yorumlarında bulundu.

Ödüllü robot

Uzun yıllar boyunca hava, su, zemin ve gıda ürünlerinin dezenfeksiyonunda kullanılan ultraviyole ışınlarının robot teknolojisi ile otonom hali olan UVD Robot, hastane, havalimanı, ofis, otel, okul, alışveriş merkezleri gibi toplu yaşam alanlarında kimyasala gerek duymadan etkin bir dezenfeksiyon sağlıyor. UVD Robot, virüs öldürme etkisi ile robot endüstrisinin oscarı olarak bilinen 2019 IERA Ödülü, euRobotics’in 2020 Teknoloji Transer Ödülü ve büyüme danışmanlığı ve araştırma şirketi olan Frost & Sullivan tarafından 2020 yılının En İyi Uygulama Alanı Ödülü de dahil olmak üzere birçok prestijli ödüle layık görüldü.

 

 

 

 

#uvdrobot #ödüllürobot #innorobot #salgın #pandemi #salgındankoruyanrobot #covid19

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here