Uyku apnesinde robotik cerrahi ile kesisiz operasyon

Kalp-damar rahatsızlıkları, diyabet ve uyku bozukluklarına bağlı psikolojik sorunlara yol açan uyku apnesinden mustarip hastalar, robotik dil kökü cerrahisiyle; daha az ağrı, daha az kanama ile herhangi bir dış kesi izi olmadan sağlıklarına kavuşup çok daha kaliteli bir yaşama adım atıyorlar.

03052017 (2)Hayati sorunların ortaya çıkmasına neden olan uyku apnesi, yüzde 5-10 civarında seyreden sıklığı ile ülkemizdeki en yaygın hastalıklar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Erkeklerin kadınlara oranla daha şanssız olduğu uyku apnesi, genç erkeklerde yüzde 4 oranında görülürken, bu oran 60 yaş üstündeki erkeklerde yüzde 28’lere kadar çıkabiliyor. Toplumun bu denli geniş bir kesimini etkileyen uyku apnesi tek başına oluşturduğu sıkıntıların yanında, kalp damar hastalıklarından diyabete, uyku bozukluklarından psikolojik sorunlara kadar birçok problemin ortaya çıkması için zemin hazırlıyor. Acıbadem Altunizade Hastanesi KBB Uzmanı Doç. Dr. Murat Karaman, uyku apnesini, oluşturduğu tıbbi, sosyal ve apne nedeniyle meydana gelen kazalardan doğan hukuki sorunlar nedeniyle tedavi edilmesi gereken “toplumsal bir sorun” olarak tanımlıyor. Doç. Dr. Murat Karaman, özellikle son yıllarda KBB hastalıklarının tedavisinde de yararlanılan robotik cerrahi ile birlikte uyku apnesi tedavisinde başarı oranlarının yükseldiğini ve uyku apnesinin kontrol edilebildiğini belirtiyor.

Robotik cerrahide hastanın vücuduna kesi açılmıyor

Tıkayıcı uyku apne tedavisinde problemin seviyesine göre cerrahi ve cerrahi dışı birçok yöntemin kullanıldığını hatırlatan Doç. Dr. Murat Karaman, özellikle son yıllarda başta kanser olmak üzere cerrahi girişim gerektiren birçok hastalığın tedavisinde kullanılan robotik cerrahi ile uyku apne sendromlu hastalarda da başarı oranlarının yükselebildiğini ve apnenin kontrol edilebildiğini söylüyor. Doç. Dr. Murat Karaman, robotik cerrahi ile hastanın vücudunda herhangi bir kesi açılmadan ağız yolu ile dil kökü ve gırtlak bölgesine ulaşılarak uyku apnesinin önemli sebeplerinden biri olan dil kökü büyüklüğü ve üst gırtlak doku sarkıklığına müdahale edilebildiğini anlatıyor.uyku

Üç boyutlu görüntü hekime kolaylık sağlıyor

Özellikle ciddi obstrüktif uyku apne hastalarının tedavisinde kullanılan birçok yöntemin yanında robotik cerrahinin, hasta ve hekime önemli kazanımlar sağladığına işaret eden Doç. Dr. Murat Karaman, uygulamayla ilgili şu bilgileri veriyor; “Normalde uyku apnesinin bu bölgelerdeki cerrahisi dil kökünün koblasyon yöntemiyle küçültülmesi, radyofrekans uygulaması ve dil kökü askıları ile yapılıyordu. Klasik cerrahi müdahale ile küçük dil kısaltılıyor, yumuşak damak yukarı seviyeye asılarak yutak bölgesinin dikeysel genişliği artırılmış oluyor. Dil kökünün küçültülmesi gerektiği durumlarda ise, robotik cerrahi kullanılıyor. Dil kökü küçültme olarak bilinen bu yöntemde, robot kolları cerrahinin yapılacağı bölgeye ulaşacak şekilde yerleştiriliyor. Dil kökünde büyümüş olan yağ dokusu ve dil kökü bademciğinden oluşan yutak bölgesinin ön arka çapını daraltan fazla doku çıkartılıyor.

Cerrah, ameliyat sahasının üç boyutlu endoskopik görüntüsünü takip edeceği konsola oturarak hassas kumandalar yardımı ile işlem gerçekleştiriliyor.” Doç. Dr. Murat Karaman, robotik cerrahi sonrasında ise apne nöbetlerinin önüne geçilebildiğini ve apneden kaynaklanan sorunların da ya hafiflediğini ya da ortadan kalkabildiğini söylüyor.

#Uykuapnesi #Uyku #robotikcerrahi #robotik #cerrahi #kesisiz #operasyon #Manset

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here