Uzmanı uyardı: Hekim önerisi olmadan takviye iyot kullanmayın

Doğumdan itibaren insan vücudunda çok önemli görevleri olan tiroit hormonlarının sentezi için gerekli olan iyot eksikliği yaşam kalitesini derinden etkileyen sorunlardan biri. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülden Yürüyen, “İyot eksikliği, bireysel değil toplumsal düzeyde tanısal ve düzeltici faaliyet gerektiren bir halk sağlığı sorunudur” dedi. Sağlıklı bir tiroit fonksiyonunun genel vücut sağlığı ve gelişimi için kritik öneme sahip olduğunun altını çizen Dr. Yürüyen, bu nedenle, iyot eksikliğinin önlenmesi ve tedavi edilmesinin gerekliliğine işaret etti. 

İyot eksikliği, tiroit bezinin normal fonksiyonlarını etkileyen bir durum. Tiroit hormonlarının üretiminde azalma nedeniyle meydana gelen, guatrdan bebeklerin beyin gelişimine kadar birçok önemli soruna neden olabilen bu durumla ilgili Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülden Yürüyen, dünya genelinde hala bir halk sağlığı sorunu olarak görülen iyot eksikliğine dair önemli bilgiler verdi.

Doğumdan itibaren insan vücudunda çok önemli görevleri olan tiroit hormonlarının sentezi için iyotun gerekli olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Yürüyen, “İyot vücudumuzda üretilmediği için mutlaka dışardan alınması gereken, doğada İyodür olarak bulunan bir kimyasal elementtir. Doğada en çok okyanuslarda, deniz suyunda bulunur. İyot yetersiz alınırsa tiroit hormonu üretilemez ve tiroit hormon yetersizliği gelişir.”

“Önlenebilir zekâ geriliğinin en önemli nedenlerinden biri”

İyotun sağlıklı bir tiroit fonksiyonu, genel vücut sağlığı ve gelişimi için kritik öneme sahip olduğunu ve bu nedenle, iyot eksikliğinin önlenmesi ve tedavisini gerekliliğine işaret eden Dr. Yürüyen, şu bilgileri verdi: “Anne karnındaki yaşamdan başlayarak sağlık için çok önemli fonksiyonları olan tiroit hormonu az üretildiğinde ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşırız. Örneğin gebelikte yaşanan iyot eksikliği bebekte zekâ geriliği ve nörolojik bozukluklardan tutun, ölü doğum ve düşük yapma durumlarına kadar sorunlara neden olabilmektedir. Dünyada önlenebilir zekâ geriliğinin en önemli nedenlerinden birisi iyot eksikliğidir. Çocukluk çağında büyüme, gelişme geriliği ile ilişkili olan iyot eksikliği erişkinlik çağında yaşandığında tiroit bezini büyütür ve guatr gelişir. Tiroit bezinin yetersiz hormon üretimi nedeniyle ciltte kuruluk, yorgunluk, kabızlık, kolesterol yüksekliği, kilo alma, üşüme, depresyon, saç dökülmesi gibi çok sayıda sağlık sorununa yol açar.”

“Hekim önerisi olmadan kesinlikte takviye iyot kullanmayın”

İyotun çok az miktarlarının vücut için yeterli olduğu ve sağlıklı bir yetişkinin günlük iyot ihtiyacının ortalama 150 mikrogram olduğu bilgisini veren Dr. Yürüyen, “İyotun en önemli kaynağı iyotlu rafine sofra tuzudur. Dışardan takviye olarak fazla iyot alımı sağlık açısından olumsuz sonuçlara neden olur. Bu nedenle hekim önerisi olmadan kesinlikle takviye iyot kullanılmamalıdır” diye konuştu.

“Rafine iyotlu sofra tuzu tüketin”

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği’nin (TEMD) 2023 yılında yayınlanan güncel kılavuzunda, ülke çapında rafine iyotlu sofra tuzu tüketimini önerdiğini söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülden Yürüyen, iyot yetersizliğine karşı önerilerini şöyle sıraladı: “Hekiminiz aksi bir durum belirtmedi ise yemeklere fazladan iyotlu tuz koymak şeklinde değil de normal miktarlarda mutfaklarımızda ve sofralarımızda tuz kullanırken, yapacağımız ürün tercihinde iyotlu rafine tuzu tercih etmeliyiz. Ayrıca tuzlu su balıkları, kabuklu deniz hayvanları, inek sütü, peynir, yoğurt, soya sütü ve yumurta da dengeli bir şekilde tüketildiğinde iyot ihtiyacımızı karşılamaya yardımcı olur. Eğer tansiyon yüksekliği, kalp ya da böbrek hastalığı gibi tuz tüketimi konusunda dikkat etmeniz gereken bir kısıtlamanız var ise iyot desteğini sofra tuzundan alamayacağınız için, nasıl almanız gerektiği konusunda hekiminize danışmalısınız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here