Vardiyalı Çalışanlarda Kalp Krizi Riski

Kanadalı ve Norveçli bilim adamları, vardiyalı çalışanların diğer çalışanlara oranla daha fazla kalp krizi riski taşıdığını ortaya çıkardı.

“British Medical Journal” dergisinde yayımlanan araştırma, vardiyalı işlerin beden saatini bozduğunu ve yaşam biçimi üzerinde ters etkiye neden olduğunu gösterdi.

Yaklaşık 2 milyon çalışanın katılımıyla yapılan ve çalışanların sosyo-ekonomik durumları ile beslenme alışkanlıklarının da incelendiği çalışmada, vardiyalı çalışanların kalp krizi geçirme riskinin yüzde 23, koroner kalp rahatsızlığına yakalanma riskinin yüzde 24, felç geçirme riskinin ise yüzde 5 daha fazla olduğu belirlendi.

Western Üniversitesi’nden Doç. Dr. Dan Hackam, vardiyalı işlerde çalışan kişiler arasında uyku sorunlarının ve kötü beslenmenin de daha yaygın olduğunu söyledi.

Gece vardiyasında çalışanların belirli bir dinlenme dönemlerinin olmadığına ve bu nedenle sinir sistemlerinin sürekli aktif olduğuna işaret eden Hackam, gece vardiyasından sonra en az iki gece uyumanın çalışanların daha sağlıklı olmasına yardımcı olacağını söyledi.

Daha önce yapılan araştırmalar da vardiyalı işlerin, tansiyon ve diyabet riskini artırdığını ortaya çıkarmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here