Wilma Elles’ten Hayat Kurtaran Kamu Spotu

2. Ani Kalp Durmasında Ölümlerin Önlenmesi Sempozyumu  İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’nde gerçekleşti.Ünlü oyuncu Wilma Elles’in gönüllü olarak rol aldığı Hayatta Kal Derneği ve Sağlık Bakanlığı’nın işbirliği ile ‘Sadece Kalp Masajı’ isimli kamu spotunun tanıtımı İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’nde gerçekleşen 2. Ani Kalp Durması İle Ölümlerin Önlenmesi Sempozyumu’nda tanıtıldı.   

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’nde 2.’si düzenlenen “Ani Kalp Durmasında Ölümlerin Önlenmesi Sempozyumu”, toplum temelli ilkyardımın güçlendirilmesi ve hastane dışında gelişen ani kalp durmalarında hayatta kalma oranlarının artırılmasına dönük yol göstermek ve akademik çözümler geliştirmeyi hedefliyor.

Ani kalp durması geçiren kişinin hayatta kalma oranını yüzde 1’den yüzde 60’a yükseltebilecek AYAKLI CANKURTARAN MOBİL SAĞLIK PROJESİ’nin lansmanının da yapıldığı sempozyumda, Hayatta Kal Derneği ve Sağlık Bakanlığı işbirliği ile “Sadece Kalp Masajı” isimli kamu spotunda gönüllü olarak rol alan oyuncu Wilma Elles de yer aldı. Wilma Elles, Cansın İlk Yardım’ın katkılarıyla 10 üniversite öğrencisine Sertifikalı İlk Yardım Eğitim hakkını hediye etti.

Dünyada ölüm nedenlerinin ilk sırasında yer alan ani kalp durması, temel ilkyardım önlemleri sayesinde kâbus olmaktan çıkıyor.

Her yaşta görülebilen ve belirtileri ortaya çıktıktan kısa süre sonra ölüme neden olabilen ani kalp durması, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’nde masaya yatırıldı.

Hastane dışında meydana gelen ani kalp durmalarında ilkyardım önlemleri ve akademik çözümlerin konuşulduğu “2. Ani Kalp Durmasında Ölümlerin Önlenmesi Sempozyumu”nda ilk olarak Wilma Elles’in oynadığı kamu spotu yayınlandı. Kamu spotunda Elles, bir bankta otururken parkta birden yere düşen bir adama hızlıca kalp masajı yapıyor ve Ayaklı Cankurtaran yazılımı ile en yakın sağlık ekiplerine haber gönderiyor.

Kamu spotunun ardından işyerlerinde de kullanılabilinen elektroşok cihazının tanıtımı gerçekleşti. Bebeklere ve yetişkinlere suni teneffüsün nasıl yapıldığının da fiili olarak gösterildiği sempozyumda Wilma Elles, çekiliş sonucunda hak kazanan 10 öğrenciye Cansın İlkyardım Merkezi sponsorluğunda 16 saatlik sertifikalı eğitim hakkını hediye etti.

hayat

Hayat kurtaran yazılım

Kemerburgaz Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Hayatta Kal Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Mutlu Vural dernek olarak hayatta kalma oranlarını arttıracak bir proje oluşturduklarını söyledi. Wilma Elles’in de kamu spotunda yer aldığı ‘Ayaklı Cankurtaran’ adında bir yazılım geliştirdiklerini söyleyen Vural, ‘’İlkyardım bilen ve sağlık alanında çalışan sayımız ile elektroşok cihazı sayımız az. Böyle bir olay olduğunda, geliştirdiğimizi aplikasyona basıldığı zaman etraftaki sağlık çalışanı veya ilkyardım bilen kişi koşarak olay yerine geliyor. Etrafta elektroşok cihazı varsa başka biri de onu hızlı bir şekilde olay yerine getiriyor. Masaüstü bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlara indirilebilen uygulama ile hastanın durumu video bağlantısıyla görülebiliyor, adres tarifi için harita üzerinden yönlendirilme yapılabiliyor’’ dedi.

kalp

Ücretsiz kalp masajı eğitimi

Toplantıda toplum temelli ilkyardımın güçlendirilmesi ve hastane dışında gelişen ani kalp durmalarında hayatta kalma oranlarının artırılmasına dönük yol göstermek ve akademik çözümler konuşuldu. Sempozyum, hastane dışında gelişen ani kalp durması ve hayata tutunmayı başaran insanlar ile birinci derece yakınını bu şok edici ani ölüm sonucu kaybeden insanların duygu ve düşüncelerini aktarmasıyla devam etti.

Özhan Carda’nın da katıldığı ve Halka ve öğrencilere açık ve ücretsiz olan sempozyumda ayrıca tüm katılımcılara aralıksız kalp masajı eğitimi verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here