Yaşam Biçiminizi Değiştirerek Kemik Erimesini Önleyin

 

Ortopedi Uzmanı Op. Dr. Necati Aksoy, halk arasındakemik erimesi olarak bilinen osteoporozun kemik kalitesi ve yoğunluğunun azalarak bu sebepten kırık riskinin artmasına neden olan bir hastalık olduğunu belirterek, bu hastalıkla mücadele edenlerin kemik erimesine karşı önlem almaları gerektiğini söyledi.

Kemik erimesi görülme sıklığının yaş ilerledikçe arttığını belirten Op. Dr. Necati Aksoy, kadınların bu hastalığa yakalanma sıklığının erkeklere oranla daha fazla olduğunu söyledi. Aksoy, “Kemiklerin kırılganlığı arttıkça kırık riski de artar, böylelikle hastalık karakterize bir iskelet sistemi sorunu haline gelir. 50-60 yaş arasında yüzde 40-55 oranında görülen hastalık, 70 yaşından sonra yüzde 85-90 oranında görülebilir. Kadınların bu hastalığa yakalanma sıklığı erkeklere oranla daha fazladır.

Kadınlarda, özellikle menopoz sonrası, östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak bu ihtimal daha da artar. Bu azalma, kadınlarda kemik erimesinin temel nedenidir. Osteoporozun başlıca belirtileri bel ve sırt ağrısı, boyda kısalma, omurgada kırık, sırtta kamburlaşma, omuzlarda yuvarlaklaşma, el bileğinde kırık, kaburga kırıkları, kalça kemiğinde kırık olarak görülür. Kalıtsal faktörler kemik erimesioluşumunda etkilidir. 60 yaş üzeri olanlar, sigara kullananlar, fazla miktarda alkol tüketenler, düşük fizik aktivitesi olanlar, uzun süreli yatak istirahatı yapanlar, düşük kalsiyum olan gıdalarla beslenenler, kemik kaybına yol açtığı bilinen ilaçları kullananlar osteoporoz açısından risk altındadır” dedi.

Kemik erimesini önlemede en önemli etken kalsiyum tüketimidir

Genel sağlık için de zararlı olan sigara ve içkiden sakınılması gerektiğini belirten Op. Dr. Necati Aksoy, bu hastalığı önlemek için 65 yaşına kadar her gün 1000 miligram, 65 yaşından sonra ise bin 500 miligram kalsiyum alınması gerektiğini söyledi. Aksoy, “Yine kalsiyum kadar gerekli olan D vitamini de günde en az 10 dakika güneşlenerek alınabilir. Kişi, her hangi bir nedenle güneş ışığından etkileniyorsa, günlük D vitaminini bir bardak süt ya da hazır vitamin tabletlerinden yeterli miktarda sağlayabilir. Süt sevmeyenler ise yoğurt, peynir gibi süt ürünleri, koyu yeşil yapraklı bitkiler, deniz ürünleri, badem gibi besinlerle gerekli kalsiyum ve D vitamini miktarını alabilirler” şeklinde konuştu.

“Yaşam biçiminizi değiştirilerek kemik erimesi önleyin”

Kaybolan kemiği tekrar yerine koymanın oldukça zor, pahalı ve uzun zaman alan bir durum olduğunu belirten Op. Dr. Necati Aksoy, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Bu nedenle risk faktörlerini belirlemek, onları değiştirmek, erken tanı ile koruyucu tedavi uygulamak esastır Tedavide, yaşam tarzında değişiklikler yaparak daha aktif bir yaşam oluşturmak, fizik tedavi uzmanı tarafından önerilen düzenli egzersiz yapmak, beslenmeyi düzenlemek, yaşanılan ortamda değişiklikler yaparak düşmeleri engellemek, düzenli kontrollerle verilen tedaviye tam uyum sağlamak gerekir. Osteoporoz tedavisinde mutlaka bir uzman hekim kontrolünde ve düzenli takip ile devam edilmelidir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here