Yaz İshallerinden Korunmak İçin…

 

Yaz sıcaklarında besinlerin bozulmaya daha elverişli olması ve artan sıvı ihtiyacının mikrop alma riski oluşturması, ishale sebep oluyor. Dr. Back-Up Medikal Danışmanları’ndan Dr. Ayhan Tokgöz, ishalin küçük çocuklar ve yaşlılar için önemli bir sağlık sorunu olduğuna dikkat çekiyor ve ishalden korunmak için önerilerini paylaşıyor.

İshalli hastalıklar, çocuklarda yılda 6-10 kez, yetişkinlerde ise yılda 1-2 kez görülüyor. Yaz sıcaklarında ise ishalli hastalıkların görülme sıklığı artıyor. Besinlerin sıcak sebebiyle bozulmaya daha elverişli hale gelmesi ve daha çok sıvı tüketiminin mikrop alma riskini arttırması, ishale neden oluyor. Çoğu enfeksiyona bağlı olan yaz ishalleri; virüs, bakteri veya parazit bulaşmış su ya da yiyeceğin ağız yoluyla vücuda girmesiyle oluşuyor.

 İshalin özellikle küçük çocuklar ve yaşlılar için önemli bir sağlık sorunu olduğuna dikkat çeken Dr. Back-Up Medikal Danışmanı Dr. Ayhan Tokgöz, yiyecek kaynaklı pek çok ishalin 1-2 gün, bakteriyel enfeksiyonların çoğunun ise daha uzun sürdüğünü söylüyor. Dr. Tokgöz ishali olan hastaların dışkılarının dikkatli bir şekilde incelenmesi, son 12 veya 24 saatte kaç kez tuvalete gidip, ne miktarda dışkıladığını doktora veya sağlık görevlisine bildirmesinin gerekliliğine dikkat çekerek, bu bilgilerin doktorların tanı koyabilmeleri için çok önemli olduğunu belirtiyor.

Yaz ishallerinden korunmanın en etkili yolunun mikrop bulaşmış içecek ve yiyeceklerden uzak durmak ve özellikle çocukların temiz gıda maddelerine erişimini sağlamak olduğunu söyleyen Dr. Tokgöz, bebeklerde anne sütü ile beslenmenin ishal sıklığını azalttığını aktarıyor. Dr. Tokgöz, ishalden korunmak için önerilerini de şöyle sıralıyor:

  • Açıktaki su kaynaklarından su içmeyin.
  • Çiğ sebze ve meyveleri tüketmeden önce mutlaka bol suyla yıkayın.
  • Yiyeceğiniz besinleri musluk suyundan başka bir suyla yıkamayın.
  • Bozulabilecek besinleri mutlaka buzdolabında ve saklama kaplarında muhafaza edin.
  • Yemek öncesi ve yemek sonrası ellerinizi mutlaka yıkayın.
  • Buzdolabı dışında bekletilen süt ve süt ürünlerini tüketmeyin.
  • Mikropların çoğalmasına zemin hazırlayabilecek her türlü et ve süt ürününün son kullanma tarihlerinin geçmemiş olmasına dikkat edin.
  • Tuvalet hijyeni, enfeksiyonun yakın çevreye yayılmasını engellemeye yardımcı olur.
  • Siz veya çocuğunuz ishale yakalandıysa aşırı sıvı kaybını telafi için sıvı tüketimini artırarak bir doktora başvurmanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here