Yaz mevsiminde sağlıklı ve güvenli kalın

Yaz mevsimiyle beraber yeme alışkanlıklarımız, uyku programlarımız, dinlenme sürelerimiz ve rutinlerimiz sıklıkla değişiyor. Kanser hastaları ve aileleri için, özellikle tedavi devam ediyorsa, bu değişiklikler birçok endişe oluşturabiliyor.

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Gökşen İnanç İmamoğlu, kemoterapi bağışıklık sistemlerini zayıflattığı için kanser hastaları enfeksiyonlara daha açık olduğunu belirterek, “Bu nedenle kemoterapi görmekte olan veya kemoterapisi henüz bitmiş kanser hastalarının tatil yapmak için seçecekleri mekânın temiz ve çok kalabalık olmaması, ateşlenme veya benzeri bir sorun halinde müdahale yapabilecek tıbbi hizmete kolay ulaşılabilmesi oldukça önemlidir.” dedi.

“Yiyecek tüketimine dikkat edilmeli”
İyi pişirilmiş, temiz hazırlanmış, sıcakta yiyeceklerde kolayca bakteri üreyebileceğinden açıkta uzun süre bekletilmemiş yiyecekler tüketilmesi gerektiğine dikkat çeken İmamoğlu, şunları kaydetti:

“Meyvelerin kabukları soyulmalı veya çok iyi yıkandıktan sonra tüketilmeli. Nasıl yıkandığından emin olunmayan salatalar yenilmemeli. Kremalı tatlılar sıcakta çabuk bozulduğu için uzak durulmalı. Hazmı kolay, sulu gıdalarla beslenilmeli. Tedaviyi güçleştiren enfeksiyonlara yol açabileceğinden, doğrudan klimaya maruz kalınmamalı. Kemoterapi gibi tedavilerin neden olabileceği fotosensitivite nedeniyle, güneşin ultraviyole ışınlarının en yoğun olduğu 10:00 ile 16:00 saatleri arasında güneşe maruz kalınmamalı ve dışarıya çıkmadan 15-30 dakika önce koruma oranı 30 faktör ve üzerinde olan bir güneş kremi sürülmeli, her iki saatte bir yeniden uygulanmalı.”

“Bol sıvı tüketilmeli, havuz yerine denize girilmeli”
Tedavilerin bir sonucu olarak genellikle mukoza zarlarında kuruluk ve tahriş meydana gelebildiğini hatırlatan Doç. Dr. Gökşen İnanç İmamoğlu, “Ayrıca vücut, bazı kemoterapi ilaçlarını böbrekler yoluyla atar, bu nedenle bu organların düzgün çalışması için yeterli suya sahip olmaları gerekir. Bu da yaz aylarında suyun yanı sıra taze sıkılmış meyve suları ve ayran ile sıvı tüketimini artırmayı gerekli kılar. Bununla birlikte sıcak basmalarını tetikleyebileceği ve dehidratasyona sebep olabileceği için alkol veya kafein içeren içeceklerden kaçınılmalıdır. Kemoterapi sırasında temiz denize girmekte sakınca yoktur. Ancak havuza girmek kişinin mikrop kapmasına neden olabileceği için önerilmez. Ayrıca kullanılan kimyasallar ciltte iritasyona da sebep olabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı havuza değil, denize girilmelidir.” uyarısında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here