Yemen’de “Sağlık Baharı”


Yeryüzü Doktorları, Yemen’de aktif olarak çalıştığı 6 gün boyunca, başta çocuklar olmak üzere 44 ameliyat ve 176 hastanın muayenesini gerçekleştirdi.

Yeryüzü Doktorları, TİKA işbirliği ile “Kardeş Coğrafyalarda Sağlık Baharı” Yemen Tıbbi Yardım Projesi kapsamında 1 milyon kişinin yaşadığı Yemen’in Hadramut Bölgesi Wadi Al-Ayn’da, 15-23 Ekim 2012 tarihleri arasında üzün süredir bekleyen dudak-damak yarığından muzdarip çocuklar ve yetişkinlere yönelik plastik cerrahi vakalarının ameliyatlarını gerçekleştirdi.

Proje ile beraber bölgeye giden gönüllü ekip, yetişmiş cerrah ve cerrahi ekipman sıkıntısına bağlı olarak tedavi edilemeyen dudak-damak yarığı, yanık kontraktörü, doğumsal ekstremite anomalileri, hipospadias ve ameliyat sekelleri gibi vakaların çocuklar öncelikli olmak üzere plastik cerrahi ameliyatlarını yaptı.

Proje boyunca özellikle acil durumda olanları ve çocuk hastaları tedavi etmeyi hedefleyen Yeryüzü Doktorları ekibi, Saleh Babakr Charity Hastanesi’nde aktif olarak çalıştığı 6 gün boyunca 44 ameliyat ve 176 hastanın muayenesini gerçekleştirdi. Dudak ve damak yarıkları ve yanık vakalarının tamamını 0-12 yaş arasındaki çocuklar oluşturdu.

Ameliyatların tamamına yakını genel anestezi ile yapılırken, Yeryüzü Doktorları ekibi yoğun çalışma programı boyunca özellikle anestezi uzmanı ve ameliyathane teknisyenlerinden oluşan yerel ekibe de ameliyatlar sırasında eğitim verdi.

“1 MİLYON KİŞİNİN YAŞADIĞI HADRAMUT’TA TEK BİR PLASTİK CERRAH YOK”

Eslah Vakfı’na bağlı bir hastane olan Saleh Babaker Charity Hospital’da projeyi uygulayan ekipte; Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Koçoğlu, Arş. Gör. Dr. İsa Yıldız, Bezmialem Üniversitesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğr. Gör.Dr. Kemalettin Yıldız, Arş. Gör. Dr. Emre Gönenç Baygöl, Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden Ameliyathane Hemşiresi Yusuf Kaya ve Yeryüzü Doktorları Proje Yöneticisi Mustafa Özyurt yer aldı.

Türkiye’nin Yemen’le tarihsel bağlarını özellikle son senelerde yeniden kurduğunun altını çizen Yeryüzü Doktorları İkinci Başkanı Kerem Kınık, “1 milyon kişinin yaşadığı Hadramut’ta tek bir plastik cerrah yok. Dudak ve damak yarığı gibi hastalıklarla muzdarip Yemenliler, uzun yıllar tedavi görme imkanı bulmadan bu hastalıkla yaşamaya mecbur kalıyorlar. Biz Yeryüzü Doktorları olarak Yemen’deki halk hareketleri sonucunda yaşanan bu sıkıntılı dönemde, sağlık problemlerinin tedavi edilmesi ve sağlık eğitimi çalışmalarımızla Yemen halkının yanındayız.” dedi.

Yeryüzü Doktorları, Kardeş Coğrafyalarda Sağlık Baharı projesi kapsamında Aralık 2011 ve Mayıs 2012 ‘de Yemen’in başkenti Sana’aya gönderdiği gönüllüleri ile tamamı iç çatışmalarda yaralanan sivillerden oluşan 60 vakayı ameliyat etmiş, 350’den fazla yaralının da muayenesini gerçekleştirmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here