Yeni Teknolojiler Hastaların Yaşam Kalitesini Artırıyor


“Cyberknife, Truebeam gibi teknolojiler hastalar
ın yaşam kalitesini artıyor”

Rektum kanserlerindeki son gelişmeleri sağlık pro-fesyonelleriyle paylaşmak üzere gerçekleştirilen sempozyum Anadolu Sağlık Merkezi’nin Efes Kon­ferans Salonu’nda düzenlendi. Sempozyumun açılış konuşmasında rektum kanserinin görülme oranının çok yüksek olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Onkolojik Bilimler Koordinatörü Prof. Dr. Kayıhan Engin, rektum kanserinin tedavisinin henüz isteni­len düzeye ulaşılamadığını belirtti. Prof. Dr. Engin, “Rek­tum kanseri multidisipliner bir çalışma gerektiriyor. Aynı zamanda yeni ilaçlara ve araştırmalara açık bir konu oldu­ğu için bu konunun üzerinde konuşmak istedik ” dedi.

Görülme Sıklığını Etkileyen Faktörler

Rektum kanserinin görülmesinde beslenme düzeninin büyük önem taşıdığını ifade eden Prof. Dr. Kayıhan Engin, özellikle protein ve et ağırlıklı diyetlerde rektum kanseri daha sık görüldüğünü söyledi, istatistiklere göre; kültür düzeyi yüksek olan toplumlarda rektum kanseri görülme olasılığının daha yüksek olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Engin, sebze, meyve ve tahıl ağırlıklı beslenen gruplarda bu oranın daha düşük olduğunun da altını çizdi. Toplantıda ayrıca, ABD Austin Diyagnostik Kliniği’nden Dr. Francis Buzad “Rektum kanserinde robotik cerrahi” spanya Navarra Üniversitesi Onkoloji ve Radyoterap Bölüm Direktörü Prof. Dr. Jesus Garcia Foncillas “Rektum kanserinde kemoterapi”, italya Katolik St. Cuore Üniversi­tesi Radyoterapi Ünitesi Başkanı Doç. Dr. Vincenzo Valen-tini de “Rektum kanserlerinde kişiye uyarlanmış radyote­rapi” başlıklı konularda birer konuşma yaptılar.

Teşhis ve Tedavi Tümörün Genetik Kodunda Saklı

Rektum kanserinde erken evrede tanı koymanın önemine değinen ispanya Navarra Üniversitesi Onkoloji ve Radyote­rapi Bölüm Direktörü Prof. Dr. Jesus Garcia Foncillas kişilerin yüksek risk grubunda olup olmadığını kolayca anlayabilecekleri bir test üzerinde yoğun şekilde çalıştıkla­rını belirtti. Su an Avrupa çalışması süren araştırmanın gelecekte rektum kanserinin erken tanısında büyük rol oynacağını söyledi.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here