Yeni Teknolojiler, Hızlı Tanı ve Tedavi İmkanı Sunuyor

0
1522

“Türkiye son yıllarda hem teknoloji hem de sağlık alanında ilerlemeye devam ediyor. Bunun en önemli nedeni ülkemizdeki doktorların, tıp alanındaki gelişmeleri takip ederek, ilerlemesine yardımcı olmalarıdır.”

Sağlıkta yaşanan teknolojik gelişme KBB alanında da kendini hissettiriyor. Gelişen teknolojiyle birlikte, daha fazla kişiye daha hızlı tanı ve tedavi imkanı sunuluyor. KBB alanında yaşanan gelişmeleri Özel Medline Aydın Hastanesi’nden Op. Dr. Ahmet Turgay Süzen’e yönelttik.

KBB hastalıklarının teşhis ve tedavisinde tıbbi ekipman ve teknolojiler hangi düzeyde kullanılıyor?
Son 20 yılda teknolojide yaşanan gelişmelerden özellikle sağlık alanının da etkilendiğini belirtebiliriz. Günümüzde teknoloji sadece tanı ve teşhiste değil, ameliyathanelerde de karşımıza çıkıyor. Tedavi ve teşhiste kullanılan birçok ekipman ve teknoloji her geçen gün gelişiyor ve yenileniyor. Bu anlamda KBB alanında da sürekli olarak ilerlemeler yaşanıyor. Özel Medline Aydın Hastanesi olarak gelişmeleri takip eden hekim kadromuz ve yenilikçi yapımız ile de tıbbi ekipman ve teknolojileri takip ediyor, hasta memnuniyetini en üste seviyede tutmayı hedefliyoruz.

Gelişen teknolojiler, teşhis ve tedavi noktasında size yeterli derecede yardımcı oluyor mu?
Gelişen teknolojiler sayesinde birçok hastalığın teşhis ve tedavisinde oldukça olumlu sonuçlar elde edilmeye başlandı. Teknoloji ve yeni cihazlar sayesinde daha fazla kişiye, daha hızlı tanı ve tedavi imkânı doğdu. Bu durum aynı zamanda doktorun hata yapması olasılığı da düşürdü.

KBB hastalıklarının teşhis ve tedavisindeki teknolojiyi yeterli buluyor musunuz?
KBB hastalıklarında kullanılan teşhis ve tedavi yöntemlerinin oldukça gelişmiş olduğunu düşünüyorum. Ancak teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki birkaç yıl hatta birkaç ay sonra, şu an kullandığımız ekipmanların eski kalacağını da düşünüyorum. Teknoloji ve kullanılan cihazların önemli olduğu kadar doktorun tıbbi bilgisi ve tecrübesi de önemlidir. En etkili tedavi için teknolojik olarak gelişmiş ve alanında uzman hekimlerin olduğu hastaneler tercih edilmelidir.

Yurt içi ve yurt dışında alanınızla ilgili kongre ve fuarları takip edebiliyor musunuz?
Hastaları sağlıklarına kavuşturabilmek gibi kutsal bir görevi olan doktorların en yeni bilgiler ile kendilerini beslemeleri ve geliştirmeleri gerektiğine inanıyorum. Bu anlamda gerek yurt içinde gerekse de yurt dışındaki tüm kongre ve fuarların takibinin de yapılması gerekir. Doktorlar, hastalarının eksiksiz olarak en kaliteli, en doğru ve en iyi hizmeti alabilmeleri için her zaman gelişim içerisinde olmalıdırlar. Bu nedenle alanım ile ilgili kongre, fuar ve makaleleri takip etmeye özen gösteriyorum. Çalıştığım kurum olan Özel Medline Aydın Hastanesi’nin de benimle aynı bakış açısına sahip olmasından dolayı oldukça mutluyum.

Ülkemizde KBB alanında kullanılan tıbbi teknoloji Avrupa ile aynı standartlara sahip mi?
Sağlığa ve teknolojiye yapılan yatırımlar sayesinde ülkemizde Avrupa standartlarında hizmet verildiğini belirtebiliriz.
Geçmiş yıllarda hastalar tedavi olabilmek için yurt dışını tercih ederken, günümüzde yurt dışından hastalar tedavi için ülkemizi tercih ediyorlar. Bu doğrultuda ülkemizin tıbbın her alanında olduğu gibi KBB alanında da hızla ilerlediğini ve geliştiğini belirtebiliriz.

Ülkemizde yeteri kadar KBB hekimi yetişiyor mu? KBB alanında başarılı olmak için önerileriniz nelerdir?
Ülkemizde KBB alanında yeterince hekim yetiştiğini düşünüyorum. Türkiye son yıllarda hem teknoloji hem de sağlık alanında ilerlemeye devam ediyor. Bunun en önemli nedeni ülkemizdeki doktorların, tıp alanındaki gelişmeleri takip ederek, ilerlemesine yardımcı olmalarıdır. Her alanda olduğu gibi KBB alanında da başarılı olmak isteyen KBB hekimler; mesleklerinin sorumluluklarının bilincinde olup, kendilerini geliştirmek için çabalamalıdırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here