Yeryüzü Doktorları şimdi de Somalili çocukların yüzünü güldürecek


Yeryüzü Doktorları,
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı TİKA işbirliği ile “Gülümseyen Çocuklar Projesi” kapsamında doğuştan dudak-damak yarığı ve hipospadias olan çocukların tedavisi için Somali’ye gidiyor.  

6-12 Eylül tarihleri arasında Yeryüzü Doktorları tarafından kurulan ve işletilmekte olan Mogadişu Şifa Hastanesi’nde görev yapacak ekip, çocuklar öncelikli olmak üzere 100’e yakın hastayı ameliyat etmeyi planlıyor.  

“Gülümseyen Çocuklar Projesi” kapsamında bugüne kadar Filistin, Suriye, Yemen, Kenya ve Azerbaycan’da doğuştan dudak-damak yarığı ve hipospadiası olan çocukları ameliyat eden Yeryüzü Doktorları, şimdi de geniş katılımlı bir ekiple Somalili çocukların yüzlerini güldürmeye gidiyor.

Derneğin kendi hastanesi olan ve Mogadişu’da bulunan Şifa Hastanesi’nde projeyi uygulayacak ekipte; Bezmialem Vakıf Üniversitesi Rektörü Çocuk Nörolojisi Uzmanı Prof. Dr. Adnan Yüksel, Tıp Fakültesi Dekanı Kardiyolog Prof. Dr. Ömer Göktekin, Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı ve Yeryüzü Doktorları Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ethem Güneren, Üroloji uzmanı Doç. Dr. Abdullah Armağan, Anestezi uzmanı Doç. Dr. Kazım Karaaslan, As. Dr. M. Aykut Özpür, Hemşireler Fidan Emiroğlu, Serap Arslan, Sermin Özcan ve Dilek Telemenci yer alıyor.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ekibinin ardından Somali’ye gidecek ikinci üniversite ekibi olan Bezmialem Vakıf Üniversitesi ekibi, plastik cerrahi, üroloji, çocuk nörolojisi ve kardiyoloji hastalarına hizmet verecek. 20 yılı aşkın süredir iç savaş ile mücadele eden Somali’de hekim ve sağlık kuruluşu yetersizliği nedeni ile temel tıbbi hizmetler verilemiyor.

6-12 Eylül tarihleri arasında Mogadişu Şifa Hastanesi’nde görev yapacak Yeryüzü Doktorları sağlık ekibi, çocuklar öncelikli olmak üzere 100’e yakın hastayı tedavi etmeyi planlıyor. Somali’de şu ana kadar yapılmış en geniş kapsamlı ‘’dudak-damak yarığı’’ ameliyatlarının yanında hipospadias ve kapalı prostat ameliyatlarını gerçekleştirecek ekip, tam donanımlı Şifa Hastanesi’nde ameliyatların yanı sıra Somalili doktorlara eğitimler de verecek.

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Yüksel ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Göktekin’in Benadir Üniversitesi’nde seminerler vereceği projeye TİKA’ da destek veriyor. Proje ekibi ile birlikte bölgeye giden yazılım uzmanı Uz.Dr.Hakan Bayrak da Somali’li personele hastanede kurulmuş olan Yönetim Bilişim Sisteminin eğitimini verecek.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here