Yeşil Kartlıya Özel Hastane İmkanı

Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) yapılan değişiklikle, 1 Ocak’tan itibaren Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına alınan Yeşil Kartlıların özel hastanelerin acillerine müracaatlarının önündeki engel kaldırıldı.

Tebliğ’de yapılan düzenlemeyle ”60C-1, 60C-3 ve 60C-9”luların, üniversite hastanelerin acillerine müracaatlarının önündeki engel de kaldırıldı. Artık, ”60C-1, 60C-3 ve 60C-9”luların, üniversite hastanelerinin acil servislerinde tedavi olabilecek ve hastane, tedavi hizmetinin bedelini Sağlık Bakanlığına fatura edecek.

MUAYENE KATILIM PAYLARI YENİDEN DÜZENLENDİ

Tebliğ’de ”ayakta tedavide hekim ve diş hekimi muayenesi katılım payı”na ilişkin maddeler yeniden düzenlendi. Buna göre, birinci basamak sağlık hizmeti sunucularında yapılan hekim ve diş hekimi muayenesinden katılım payı alınmayacak. İkinci ve üçüncü basamak resmi sağlık hizmeti sunucularında yapılan muayeneler için 5 lira, özel sağlık hizmeti sunucularında yapılan muayeneler için 12 lira katılım payı alınacak.

Ayakta tedavide sağlanan ilaçlar için katılım payı da yeniden belirlendi. Buna göre, kurumca bedeli karşılanan ilaçlar için kurumdan gelir ve aylık alanlarla bakmakla yükümlü oldukları kişilerden yüzde 10, diğer kişilerden yüzde 20 oranında katılım payı alınacak. Ayrıca her bir reçetede 3 kutuya kadar (üç kutu dahil) temin edilen ilaçlar için 3 lira, 3 kutuya ilave temin edilen her bir kutu ilaç için 1 lira katılım payı alınacak.

(HT Sağlık)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here