“Yürüme Robotu” Tedavisi Uygulayan Hastane Açıldı


Yıllarca tıp merkezi olarak hizmet veren Algomed, 40 doktor, 250 çalışanın bulunduğu 60 yataklı hastaneye dönüştü.

Yürüme yetisini kaybetmiş hayastaların yürümesini sağlayan ve Türkiye’de az sayıda hastanede bulunan “Yürüme Robotu” ile dikkat çeken Algomed Hastanesi’nin resmi açılışı gerçekleşti. Özellike Fizik, Tedavi ve Rehabilitasyon’un merkez üssü olarak nitelendirilebilecek Algomed Hastanesi’ne, gerekli kriterlere sahip olduğu için Adana Büyükşehir Kent Konseyi Engelli Meclisi tarafından “Engelsiz Hastane” plaketi de verildi. 1993 yılında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezi olarak hizmete başlayan Algomed, 2008 yılından bu yana “Tıp Merkezi” statüsüyle Adanalılara hizmet verdikten sonra 60 yataklı “Hastane” ye dönüştü. Hastanenin açılışı dolayısı ile düzenlenen törenin başında Soma’da hayatını kaybeden maden işçileri için saygı duruşunda bulunuldu. 40 doktor ve 250 çalışanıyla vatandaşlara daha kapsamlı sağlık hizmetleri sunmaya başlayan Algomed Hastanesi’nin açılış kurdelesini, Yönetim Kurulu Başkanı Uzman Doktor Arif Akgül, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Yüreğir Kaymakamı Turgut Subaşı, Vali Yardımcısı Ali Bezirgan ve Adana Büyükşehir Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Ali Duran Karakaya kesti.

“Engelsiz Mekan” Plaketi

Hastane’de faaliyet verilen branşların başta Fizik Tedavi Rehabilitasyon olmak üzere, Nöroloji, Ortopedi, Kulak Burun Boğaz, Göz, Genel Cerrahi, Dahiliye, Gastroenteroloji, Kadın Doğum, Çocuk, Cildiye, Radyoloji, Psikiyatri olduğunu sıralayan Dr. Arif Akgül, “Amacımız, Adana’da ve ülkemizde, kaliteli, nitelikli ve ulaşılabilir sağlık hizmetini herkese sunmak” diye konuştu. İç ve dış alanlarda “Engelsiz” mimarisiyle dikkat çeken Algomed Hastanesi’ne, Adana Büyükşehir Kent Konseyi Engelli Meclisi tarafından “Engelsiz Mekan” plaketi de ver ildi. Plaket verme sürecinin aslında 10 saniyelik bir süreç olmadığını belirten Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Ali Duran Karakaya, “Sağolsun Arif Akgül, hastanenin başlangıcından itibaren bizim mimar arkadaşlarımızın önerilerini kayda aldığı için çok da fazla zorlanılmadı. Başından itibaren süreç engelsiz noktasında devam ettiği için bugünlere geldik” dedi. Algomed Hastanesi’nin kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Karakaya, hastanede bulunan ve yürüme yetisini kaybetmiş hastaların tedavisinde kullanılan “Yürüme Robotu”na dikkat çekerek “Rehabilitasyon anlamında nadir hastanelerden bir tanesi ve bu hastanenin Adana’da bulunması ayrıca bir güzellik. Ayrıca bir başarı” ifadelerini kullandı.Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan ise Yüreğir ve Adana’daki sağlık hizmeti açığının kapatılmasında katkısı olan Algomed Hastanesi çalışanlarını ve Dr. Arif Akgül’ü tebrik etti. Resmi açılıştan önce de hastaneyi gezdiğini ve temiz hizmet verildiğini gördüğünü söyleyen Çelikcan, sağlık çalışanlarının istihdamı açısından da önemli bir girişim olduğunu kaydetti. Yüreğir Kaymakamı Turgut Subaşı ise Dr. Arif Akgül’ün yaptığı tesisle kendi kazancı için değil, öncelikle insana yönelik sağlık hizmeti sunacaklarını söyledi. Temel hedefin insan odaklı bir hizmet olduğunu belirten Subaşı, “Yüreğir’de, bu bölgede böyle bir hastanenin açılması, ilçe kaymakamı olarak bizi çok mutlu ediyor. Çünkü bu bölge insanının sağlık gibi erken ulaşımı ve erişimi gereken bir hizmete mekan olarak burada bulunması dolayısıyla da en kısa sürede hizmet edecektir diye düşünüyorum. Belki birçok insanın derdine şuana kadar deva oldu, bundan sonra da birçok hastamızın iyileşmesine vesile olacaktır. Vali Yardımcısı Ali Bezirgan ise 15 sene önceki zamanlardaki sağlık tesisi ve hizmeti yetersizliklerine dikkat çekti.

60 yatak kapasitesine sahip

Bezirgan yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Gerçekten çok zor şartlar altında çalışan doktorlarımız, yardımcı sağlık personelimiz vardı. Hastanelerimiz de oldukça yetersizdi. Zaman içerisinde sağlık tesislerimizin hem niteliği arttı hem de özel sektöre açılmak suretiyle onların karşılıklı rekabetiyle bu aşamalara geldi. Bugün, 60 yatak kapasitesine sahip bu hastane, bölgemiz açısından, Adanamız açısından önemli bir kazanımdır. Konuşmaların ardından Algomed Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Arif Akgül ve beraberindekiler, hastanenin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Kadın Doğum, Yeni Doğum gibi birimler ve genişliğiyle dikkat çeken hasta odalarını gezdi. Dr. Arif Akgül’e, Ceyhan Belediyesi Spor Kulübü sporcuları tarafından da hediye takdim edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here