Yüz Naklinde Sorun Yok, Bacak Risk Nedeniyle Alındı

 

Akdeniz Üniversitesi’nde aynı anda iki kol ve sağ bacağın nakledildiği Atilla Kavdır’ın vücudu bacağı reddetti. Prof. Ömer Özkan, nakledilen bacağın oluşan risk nedeniyle alındığını açıkladı. Yüz nakli yapılan hastanın durumu ise iyi.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapılan tarihi ameliyatların ardından, nakil yapılan iki hastanın durumuyla ilgili hastaneden açıklama geldi. Ameliyatları gerçekleştiren ekibin başında bulunan ve dünya tıp literatürüne adını yazdıran Prof. Dr. Ömer Özkan, kol ve bacak nakli yapılan 34 yaşındaki Atilla Kavdır’a nakledilen bacağın risk oluşturduğu gerekçesiyle alındığını söyledi. Prof. Özkan, yüz nakli yapılan hastanın durumunun ise iyi olduğunu belirtti.

Atilla Kavdır’da dolaşım sorunu yaşandığını anlatan Prof. Dr. Özkan, ”Bu dokuyla veya damarlarıyla ilgili olabilir. Kollarda şu anda bir sorunumuz yok. Hastaya daha fazla ümit vermemek için bacağını almak zorunda kaldık. Diğer konularda bir sorun yok. Hayatı riske atmamak lazım. Onu feda ettik ama diğer dokular duruyor” dedi.

Yüz nakli yapılan Uğur Acar’da ise şu anda sorun yaşanmadığını vurgulayan Ömer Özkan, ”Yüz nakli hastamızın şu ana kadar en ufak problemi olmadı” diye konuştu.

Prof. Dr. Özkan, her iki hastanın da şu anda uyutulduğunu, cerrahi açıdan sorun olup olmadığının ise 10 gün içinde görüleceğini vurguladı. Hastaların rutin olarak kontrollerinin sürdüğünü belirten Özkan, şunları söyledi:

”Zor ameliyatlar. Her yerde yapılmamasının nedeni de bu. Kolda da yüzde de problemler olabilir. Özellikle kol hastasında çok korkumuz yok. Eskisine dönmemiz kolay. Ama yüz nakli konusunda eğer önemli bir problem yaşarsak, hakikatten önemli olur. Enfeksiyon problemi olabilir, yüz naklinde herhangi bir problem olursa da vücudunun farklı bölgelerinden doku nakletme gibi bir durumumuz olabilir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here