Zehirde saklı tedavi

Koni kabuklu deniz salyangozunun zehrinde saklı sürprizler, ağrıları tedavi edecek.

Yavaş ve miskin oluşlarıyla bilinen salyangozların tembel görünüşleri sizi yanıltmasın. Bazı türleri inanılmaz derecede güçlü bir zehir gibi karanlık sırlar barındırıyor. Yeni bir araştırmanın sonuçları dünyanın en güçlü zehre sahip hayvanları arasında yer alan Queensland koni kabuklu deniz salyangozunun birçok derde deva olabileceğini ortaya çıkarttı.

Avustralya Queensland Üniversitesi’nden araştırmacılar Queensland koni kabuklu salyangozunun bir türünün zehrinin derinliklerinde saklanmış binlerce yeni peptit toksini tespit ettiler. Bu ve diğer benzer araştırmaların sonuçlarına göre; bu hayvanın zehrinde bulunan maddeler kanser ve ağrı tedavisinde çığır açacak türden.

Queensland Üniversitesi Moleküler Biyoloji Bilimi Enstitüsü’nden Profesör Paul Alewood koni salyangozunun zehrinin yepyeni ilaç ve tedavi araştırmaları için önemli bir kaynak olduğunun ispatlandığını açıkladı.

Geçmişte birçok farklı kaynakta aranan bazı önemli toksinlerin bu ilginç deniz salyangozunun zehrinde saptanmasının ve bu hayvanın kimyasalların karmaşık bir kokteyli konumundaki zehir içeriğinin deşifre edilmesinin önemli bir tespit olduğunu da vurguladı.

Çalışmaya konu olan Avustralya’nın doğu kıyılarında bulunan Conus episcopatus; 700 farklı deniz koni salyangozu türünden biri. Çalışma sırasında araştırmacılar zehirde gizlenmiş çeşitli protein dizilimlerinin yapısını, aktivitesini ve kompozisyonunu tam olarak ölçen ve analiz eden yeni bir metot kullandılar. Bu sayede araştırmacılar bir minik deniz salyangozu tarafından yüksek seviyede üretilen peptit adı verilen mini proteinleri keşfettiler. Tespit edilen proteinler yeni nesil ağrı tedavileri için ve özellikle kanser hastaları için yeni bir umut olacak ve tıp endüstrisinde büyük bir açığı kapatacak.

Minik ama öldürücü derecede zehirli koni kabuklu deniz salyangozu ailesinin diğer üyeleri üzerinde yoğunlaşan yeni araştırmaların da başladığı açıklandı. Bu ilginç familyanın ilaç endüstrisine ve yeni tedavilere ışık tutacak farklı içerikler barındırdığı sanılıyor.

Yeni başlayan araştırmalar bu araştırmada da kullanılan yeni yöntemler yardımıyla titizlikle yapılıyor. Zehirli hayvan türleri üzerinde daha önce yapılan araştırmaların bu yeni metotlar denenerek, yenileneceği ve daha olumlu sonuçlara ulaşılacağına kesin gözüyle bakıldığı açıklandı. Yeni metot hücrelerden protein emilimi gibi alanlarda yapılacak araştırmalarda da kullanılacak.

Bu yazı Medikal Teknik dergisine aittir. İzinsiz kullanılamaz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here