Radyoterapide Koruyucu Tedavi Dönemi

Radyoterapi kanser hastalarının iyileşmesinde ve hayat kalitelerinin artmasında önemli bir tedavi seçeneği olarak dikkat çekiyor. Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Çimen Akçay, radyoterapide gelişen teknolojinin, hastaların hedef dokularında yüksek doza ulaşılırken, hedef çevresinde yerleşimli organlarının en iyi şekilde korunarak tedavi edilmesine imkân sağladığını belirtiyor. Yeni gelişen teknolojileri kullanan hassas cihazlar sayesinde tümörün etrafındaki hassas dokuların korunduğunu, çevre organlara ise zarar verilmediğini ifade eden Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Çimen Akçay, “Eskiden cihazlar bugünkü gibi hassas olmadıkları için örneğin prostat hastalarına, ‘ışın mesane ve bağırsağa zarar verebilir’ düşüncesiyle düşük dozlar veriliyordu. Ancak bugün kullandığımız ileri teknoloji ürünü cihazlarla prostat kanserleri daha yüksek dozlar verilerek tedavi edilmeye başlandı.” dedi.

SAĞLIKLI DOKULAR KORUNUYOR
Tedavi amaçlı kullanılan tomoterapi sayesinde daha az yan etki oluşmaya başladığını söyleyen Dr. Akçay, bu sayede baş boyun hastalarında tükrük bezini çok daha etkin bir şekilde koruyabildiklerini belirtti. Dr. Akçay; “Tomoterapi ile tedavi seçeneğinde tedavi sonucunu değiştirmiyor ancak hastanın yaşam kalitesini artırıyor. Eğer tükrük bezi korunamaz ise hastalar sürekli ağız kuruluğu ile veya boyundaki normal yumuşak dokuları korunamaz ise boyun kaslarında sürekli sertlik ve hareket kısıtlılığı ile yaşamak zorunda kalabiliyorlar. Başka bir tedavi bölgesinden örnek vermek gerekirse; mesane kanseri tedavi edilirken, yeterli koruma sağlanamazsa hastada idrar yaparken yanma ve ağrı şikayetleri olabiliyor. Bu hastalarda çevredeki organlardan en hassas olan barsaklarda ise yetersiz koruma delinmelere ve kanamalara kadar giden ciddi yan etkilerle sonuçlanabiliyor. Teknolojideki gelişmelerin yeni tedavi cihazlarına yansıması sayesinde sağlıklı doku korunarak, hastaların daha iyi tedavi edilmesi sağlanıyor” diye konuştu.

MİLİMETRİK HESAP YAPILIYOR
Hastaların radyoterapi sırasından hiçbir ağrı veya sızı hissetmediğini önemle ifade eden Dr. Akçay, bazı hastaları plastik maske uygulayarak tedaviye aldıklarını belirterek;  “Baş boyun ve boğazdaki tümörleri tedavi ederken hayati organları korumak için hastanın hareket etmeden yatması hayati önem taşıdığından hastayı maske ile tedavi ediyoruz. Hastalar radyoterapi seansı sırasında bu plastik maskelerin içerisinde baş ve boyunlarını hareket ettirmeden yatıyorlar. Böylece özellikle baş boyun yerleşimli kanseri olan hastalarda hedefe çok yakın olan hayati organ ve dokuları korumak amacıyla yaptığımız milimetrik hesaplamalara uygun tedavi uygulamış oluyoruz.” dedi.
#radyoterapi #tedavi #TedaviDönemi #kanser #kanserhastaları

Popüler Yazılar