YÜRÜYEMEMEYE KARŞI EN BÜYÜK SİLAH YÜRÜMEK

Hayatta hiçbir şey çaresizliğin kendisi kadar, çaresiz değildir. Bu haberimizi okuduğumuzda, ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız:

Hayatta en büyük kabuslardan birisi yürüyememe korkusu. Fakat uzmanlara göre bu aşılamayacak bir durum değil. Korkmayın, korkunun üstüne gidin diyen uzmanlar; gelişen tedaviler, fizik tedavi ve egzersiz sayesinde, ağır yürüme problemlerinin artık çok azaldığını ve bu soruna karşı en önemli silahın yine yürümek olduğunu belirtiyor.

Dr. Melih Tütüncü’ye göre ise; yürüme bozukluğu hastaların hayatını kısıtlayan engellerin başında geliyor. Engellenemeyen ataklar ve hastalığın ilerlemesi sonucu yürüme bozuklukları, gerekli önlemler alınmazsa hastayı yardımsız dışarı çıkamayacak, tekerlekli sandalyeye bağlı yaşayacak hale getirebiliyor. Yorgunluk, kas güçsüzlüğü, kas gerginliği, denge bozukluğu gibi sebepler yürüme problemlerine yol açıyor. Ancak uzmanların bu konuda güzel haberleri var: Yıllar önce hastalarımızın yarısından çoğu hastalığın ilerlemesi sebebiyle yürüyemez hale gelirdi.

Yeni tedavilerin gelişimiyle bugün artık ağır yürüme problemleriyle karşılaşan hastalarımızın oranı yüzde 20’lerin altına indi. Hasta başta yürüyemez hale gelse bile fizik tedavi egzersizleri ve hareketle bu durumu geri döndürmek mümkün. Ancak maalesef hastalarımızın çoğu fizik tedavi egzersizlerine devam etmiyor, yürümekten kaçınıyor. Bu da yürüme bozukluklarının gelişmesine neden oluyor. Multiple Skleroz alanında yeni pek çok ilacın Türkiye’ye erişimini sağlayan Gen İlaç ve Türkiye MS Derneği bu konuya dikkat çekmek amacıyla 39. Vodafone İstanbul Maratonu’nda MS İçin Bir Adım kampanyasıyla katılıyor.

#yürüyememek, #enbuyuksılah, #yürümek, #vodafoneistanbulmaratonu, #msicinbiradim

Popüler Yazılar