2015’te küresel sağlık sektörüne damgasını vuran 8 trend

0
1857

 

Hilal CuraFrost Sullivan, 2015 yılında sağlık sektöründe öne çıkan global trendleri sekiz başlık altında topluyor. Analistler, söz konusu trendlerin önümüzdeki dönemde sektöre damgasını vuracak gelişmeler olduğunu belirtiyorlar.

Dünyanın önde gelen araştırma ve danışmanlık kuruluşlarından Frost & Sullivan‘ın sağlık sektörü analistlerinden Hilal Cura, 2015 yılında global sağlık sektörünü etkileyen en önemli trendler başlıklar halinde sıralandığında, sekiz gündem konusunun öne çıktığını belirtiyor.

Hastane dışı sağlık harcaması %70 arttı

Küresel ölçekte öne çıkan trendlerin başında hasta olduktan sonra değil, hasta olmadan, hastalığı önlemeye ve sağlıklı kalmaya yönelik trendin geldiğini ifade eden Cura, hastane  ve tedavi dışı sağlık harcamalarında 2015 yılında %70 artış yaşandığını kaydediyor. Bu alanda kendi kendine sağlık uygulamaları, tüketici ürünü gibi satılan sağlık ürünleri ve OTC’nin yer aldığını dile getiren Cura, sağlık ürünlerinin tüketici ürünleri gibi konumlandırıldığına dikkat çekiyor.

Alibaba ve Amazon gibi e-ticaret devlerinin sağlık sektörü departmanlarını hayata geçirerek 2015’e damgasını vurduklarını söyleyen Cura, özel sağlık sigortalarında ise iş modellerinin değiştiğini belirtiyor. Cura, bu alanda önceden tanımlı fayda paketlerinden kişiye göre özelleştirilmiş fayda paketlerine geçişin %300 arttığını dile getirerek, 2.5 milyon yeni kişinin kişiye özel fayda paketlerini uygulamaya başladığını ifade ediyor.

İleri teknolojik ilaçlar %10-15 düştü

Global firmaların re-engineering ve maliyet düşürme çalışmaları sonucunda ileri düzey sağlık teknolojileri ile geliştirilmiş ürünlerde %10-15 fiyat düşüşü yaşandığını belirten Cura, telekom ve medikal teknoloji firmaları arasındaki işbirliğinin de önemli ölçüde arttığını, 2015 sonu itibariyle 6 milyon evde ‘Tele Sağlık’ uygulamalarının kullanıldığının altını çiziyor.

Diğer yandan, çalışanların sağlık maliyetlerini düşürmeye odaklanan işverenlerin, çalışanların fayda paketlerine tele-tıbbı dahil etmeye başladığını kaydeden Cura, büyük firmaların %80’inin çalışanlarına tele-tıp sunduğunu belirtiyor. Sağlık Bilgi Sistemlerinin güvenliği konusunda ciddi adımlar atılmasının da 2015’in trendleri arasında yer aldığını ifade eden Cura, ayrıca bulut SaaS gibi uygulamaların yaygınlaşması sonucunda sağlık bilgileri analitiği pazarında %27 artış yaşandığını da kaydediyor.

Frost &Sullivan– Dünyanın en büyük araştırma ve danışmanlık gruplarından biri olan Frost & Sullivan; 1961 yılından beri 40 ülkede 2000’in üzerinde analisti ve danışmanı ile otomotiv, enerji, havacılık ve savunma, telekomünikasyon, sağlık, kimya ve daha birçok sektörde pazar liderlerinden yeni kurulanlara kadar çeşitli ölçeklerde 14.000 firma ve kuruluşa hizmet vermekte, müşterilerinin büyümelerini hızlandırmalarını, gelişme, yenilik ve liderlik alanlarında en yüksek düzeye ulaşmalarını sağlamaya yönelik çalışmaktadır. Detaylı bilgi ve talepleriniz için hilal.cura@frost.com adresine başvurabilir, www.frost.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

Frost &Sullivan Türkiye Ofisi İletişim Bilgileri :

Adres    : İnönü Caddesi Akar Palas 14/3 34437 Gümüşsuyu / İstanbul
Tel          : 0212 709 88 04

Faks      : 0212 244 69 92

www.frost.com

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here