3. Yüz Naklinde de Sonuç Başarılı

 

Türkiye’de yüz nakli yapılan üçüncü isim 20 yaşındaki Hatice Nergis oldu. Kısmi nakil yapılan Nergis’in sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen kısmi yüz nakli sonrasında doktorlar Nergis’in yeni yüzünü ilk olarak ailesine gösterdi.

Altı yıl önce Kahramanmaraş’ta silahla yaralanan Hatice Nergis’in burun, üst çene, damak ve dudak dokusunda kayıplar oluşmuştu.

Yüz nakli operasyonlarına izin çıkmasının ardından Hatice Nergis de uygun bir donör için beklemeye başladı. Uygun yüz, intihar sonucu ölen Moldova uyruklu genç bir kadından geldi.

Plastik cerrahi bölümünden Doçent Doktor Selahattin Özmen başkanlığında 12 kişilik ekip, 11 saatlik bir operasyonla Hatice Nergis’e kısmi yüz nakli yaptı.

Ameliyat, daha önceki yüz nakli operasyonlarından çok daha uzun sürdü. Doktorlar, kıkırdak ve kemik yapısıyla tam uyumun sağlanması için yapılan işlemler nedeniyle operasyonun uzun sürdüğünü açıkladı.

SIRA SAÇLI YÜZ NAKLİNDE

Gazi Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Sacit Turanlı operasyonla ilgili olarak, “Damar ve sinirler dikildi. Damarlardaki kanlanmanın başarılı olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Yüz nakli operasyonundan önce 35 kez estetik müdahale yapılan Hatice Nergis, şimdilik uyutuluyor.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, uygun dokunun bulunması halinde başka bir hastaya da saçlı yüz nakli yapmaya hazırlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here