Yaşlanma cilt deformasyonu ve kanser riski artık yüzde 40 daha fazla


Aracınızı mükemmel gösteren koruma ve onarım ürünleri ile profesyonellerin tercihi 3M, Araç Cam Filmleri ile hem aracınızın içine giren ısıyı ve göz alıcı ışığı engelliyor, hem de UV ışınlarının %99’unu önleyerek cildinizi koruyor…
 

Özel hizmet ve farklı bakım seçenekleri ile her araca en az sahipleri kadar ayrıcalık gösteren 3M Yenilenebilir Enerji Bölümü, güneş ışınlarının etkisinin arttığı bahar ve yaz aylarında özellikle araçlarında uzun süre vakit geçirenleri bu tehdide karşı uyardı. 3M Cam Filmleri güneşin kanserojen özelliğe sahip UV ışınlarını yüzde 99 oranında bloke ederken güneşten gelen ısıyı seçilen filmin renk tonuna göre yüzde 45 ila yüzde 65 oranında kesiyor. 3M Cam Filmi uygulaması ile bir yandan kanserojen etki azaltılırken bir yandan da ısıya karşı konfor sağlanıyor. Çizilmeye karşı da dünyanın en dayanıklı ürünlerinden olan filmler, isteğe göre farklı amaçlar için farklı tonlarda ve renk solmama garantisi kapsamında uygulanıyor.

ABD’de Chicago Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışan Jennifer R.S. Gordon ile Joaquin C. Brieva’nın New England Journal of Medicine dergisine sundukları örnek vaka çalışmasında, 28 yıldır kamyon şoförlüğü yapan ve adı açıklanmayan 69 yaşındaki bir denek üzerine incelemeler yer alıyor. Araştırma, şoförün 28 yıl boyunca yüzünün sol tarafının maruz kaldığı ultraviyole A (UVA) ışınlarının yüz derisinin üst ve orta kesiminde deformasyona, yüz bağlarında ise gevşemeye yol açtığını ortaya koyuyor. Bu deformasyonun şoförün yüzünün iki yarısının zamanla birbirinden tamamen farklı görüntü verdiği ortaya çıkıyor.Araştırmaya göre, sürekli uzun yola çıkan kamyon sürücüsünün yüzünde henüz deri kanseri belirtisine rastlanmıyor, ancak kronik olarak güneş ışınlarına maruz kalmanın deri kanserine yol açtığını kaydeden uzmanlar, kamyon şoförünün durumunun takip edildiğini ve sık sık kanser taramasından geçirildiğini kaydediyorlar.

Özellikle yazın gelişiyle bizi bekleyen tehdit nedir? 

Dünya Meteoroloji Örgütü’nün (WMO) geçtiğimizin yılın Mart ayı sonuna kadar yaptığı ölçümler sonucunda Kuzey Kutbu’ndaki ozon tabakasında yüzde 40 oranında kayıp yaşandığı belirlendi. WMO’nunhazırladığı uyarı niteliğindeki değerlendirme, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından dünyaya duyuruldu. BM, tüm ülkeleri kendi bulundukları bölgelerde detaylı ölçümler gerçekleştirmeleri ve kansere karşı yaşanabilecek olası artışlardan vatandaşlarını korumaları konusunda uyardı. Yapılan uyarıda güneşten kaynaklanan zararlı morötesi ışınlardan dünyayı koruyan tabakanın zarar görmesi nedeniyle cilt kanseri ve katarakt gibi rahatsızlıklarda artışlar görülebileceği kaydedildi. BM, cilt kanseri ve katarakt rahatsızlıklarının dışında bağışıklık sistemini de olumsuz etkileyebilecek zararlı ışınlar nedeniyle daha dikkatli olunması ve mümkün olduğunca bu zararlardan korunmanın yollarının aranması gerektiğini belirtti. WMO’nunaraştırmasına göre ozon tabakasındaki incelme, hem atmosfere yayılan kimyasal gazların artmasından hem de bu kış mevsiminin çok sert geçmesinden kaynaklanıyor. Ozon kaybının hiçbir kış, bu kış kadar büyük boyutta olmadığı belirtiliyor. Tabakada oluşan incelmenin, Kuzey Kutbu’ndan İskandinavya ve Grönland yönünde hareket ettiği ve bu bölgede ultraviyole ışınlarının belli bir süre boyunca insanlar için tehdit oluşturacağı uyarısında bulunuluyor. Ultraviyole ışınları, filtre edilmeden yeryüzüne ulaştığında ciltte yanmaya sebep olmakta ve kanseri tetiklemektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here