“Az Göreceğime 10 Yıl Daha Az Yaşarım”


Amerikan göz sağlığı firması Bausch+Lomb tarafından dünya çapında gerçekleştirilen ‘’Global Göz Sağlığı Barometresi” araştırma sonuçları açıklandı. 11.000 katılımcı ile gerçekleştirilen kamuoyu anketine göre;  sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyleri ne olursa olsun dünya toplumlarının göz sağlığına yeterli önemi vermediği ortaya çıktı.
 

Bausch + Lomb’un, KRC Research ile ortaklaşa gerçekleştirdiği, 26 farklı ülkeden göz bakımı uzmanları ile 147 göz sağlığı profesyoneli tarafından onaylanan ‘’Global Göz Sağlığı Barometresi”nin sonuçları açıklandı. 

Göz Sağlığı Barometresi’nden çarpıcı sonuçlar çıktı

Brezilya, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya, Rusya, İspanya, İngiltere ve ABD gibi dünyanın dört bir yanından farklı profillere sahip 11.000 kişi ile gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre; katılımcıların yüzde 75’i görüş kalitelerinde kalıcı olarak yüzde 50 azalma olacağına, yarı maaşla çalışmayı tercih ettiği belirtti.

Bu sonuca rağmen, ankete cevap verenlerin yüzde 68’i, göz sağlığı konusunda bilgi sahibi olduğunu ifade etti. Ancak bu iddianın aksine, araştırma sonuçlarına göre son beş yıl içerisinde bu oranın sadece yüzde 21’i düzenli olarak göz muayenesinden geçiyor.

Göz Sağlığı Barometresi’ndeki sonuçlardan evlilerin yüzde 46’sının göz muayenesi olma sıklığının bekârlara oranla daha yüksek olduğu, böylece evlilerin bekârlara oranla gözlerine daha çok önem verdikleri anlaşıldı.

Gözümü kaybedeceğime…

Anketin diğer çarpıcı sonucu ise katılımcıların görme yeteneklerini kaybetmek yerine yüzde 79’u tatma duyularını, yüzde 78’i işitme yeteneklerini, yüzde 68’i kol veya bacaklarından birisini ve yüzde 67’sinin yaşamlarından 10 yılı kaybetmeyi göze aldıkları oldu.

Göz sağlığı alanında bir ilk olan Göz Sağlığı Barometresi araştırma sonuçlarından yola çıkarak görme bozukluklarının yüzde 80’inin erken teşhis ve tedavileri halinde önlenebileceğini belirten Bausch + Lomb CMO’su M.D. Cal Roberts konuya ilişkin şöyle konuştu: “Bazıları için gözler ruhun penceresidir. Ancak sağlık hizmeti profesyonelleri için gözler, kişinin genel anlamda sağlığının penceresi. Bausch + Lomb ve medikal camiasındaki ortakları, düzenli olarak muayene olmanın sadece kişinin görüşünü korumasına yardımcı olmadığını; aynı zamanda ciddi hastalıkların erken teşhisini sağlayabileceğini yakından biliyor.”

M.D. Cal Roberts,  ‘’İnsanlar görme yeteneklerine çok fazla önem veriyor. Ancak görüş kalitelerini korumak için temel adımları gerçekleştirmiyor. Bu araştırma sayesinde, dünyanın dört bir yanında bulunan insanların birbirlerini, görüşlerini ve genel yaşam kalitelerini artırmaya yardımcı olmak üzere gözlerine daha iyi bakmaları için teşvik etmelerini ümit ediyoruz.”dedi.

Göz, 150’den fazla hastalığın anlaşıldığı hayati bir organ… 

İnsanların düzenli olarak göz muayenesi olmamalarının sebeplerinden bir nedeni ise; göz sağlığı ve genel sağlık arasındaki bağlantıyı bilmemelerinden kaynaklanıyor. Göz, hastanın diğer semptomları göstermesinin yıllar alacağı şeker, yüksek kolesterol ve hipertansiyon gibi 150’den fazla hastalığın göz sağlığı profesyonelleri tarafından tespit edilmesini sağlayan özellikle kişinin damarlarının ve atardamarlarının sağlık durumunun kolaylıkla görülebileceği hayati bir organ.

Dr. Roberts son olarak konuya ilişkin şunları söyledi: “Bu yanlış kanıları tespit etmemiz ve düzeltmemiz son derece önemli. Görme bozukluklarının büyük bir kısmı erken yakalanıp tedavi edildiğinde önlenebilirken, insanlar temel görüş bakımı ve yıllık göz muayenelerinin önemini göremiyor.” dedi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here