AC ARGE’DEN yepyeni bir ambulans tasarımı !

0
8071

Sektöre kısa süre önce ‘Merhaba’ diyen AC ARGE Endüstriyel Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.; ürettiği kapsamlı ambulansla hastaların ve sağlık ekiplerinin işini oldukça kolaylaştırıyor. Kendilerini diğer üretici firmalardan farklı kılan özelliklerini, firmanın Genel Müdürü Alptekin Güler’den dinledik;

Kısaca firmanızdan ve kendinizden bahseder misiniz?

Ben Alptekin Güler, AC ARGE Endüstriyel Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmasında 7 aydır Genel Müdür olarak görev yapmaktayım. Firmamız henüz 7 aylık bir maziye sahip. Ankara Organize Sanayi Bölgesi’nde açık ve kapalı alanlarıyla oldukça geniş bir üretim alanına sahibiz. Bu kapsamda ar-ge çalışmalarımız ve bunun neticesinde de halen üretmiş olduğumuz ve fuarda sergilemiş olduğumuz bir adet prototip ambulans ile faaliyetlerimize başladık. Seri üretim yapmak üzere çalışmalarımızı mühendislerimiz ve teknik personelimiz ile birlikte yoğun biçimde devam ettiriyoruz ve buna hazır hale geldiğimizi söyleyebilirim.

Her detay düşünüldü…

Ambulansın tasarımını yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

Biz ambulansı tasarlarken gerek ambulansta bulunacak olan hastayı, gerekse ambulansta görev yapan tıbbi personelin rahatlığını düşünüyoruz. Hastanın naklini sağlayacak ergonomik yapıya özen gösteriyoruz. Bu noktada bazı ince detayları size örneklerle anlatayım. Ambulansa binilirken kullanılan basamakların aydınlatmasından tutun da içeride hem doktorun hem hemşirenin veya acil tıp teknisyenin telefonunu şarj edebileceği USB girişlerine kadar bütün detayları düşündük. Ambulans içerisinde bulunan dolapların çekmeceleri açıldığında çekmece içlerini aydınlatacak ışıkları dahi tasarladık. Ambulansın içindeki yan duvara dijital bir saat koyduk. Oksijen sistemine oksijen tüp seçici anahtar koyduk, buradan tıbbi personel seçici anahtar vasıtasıyla oksijen tüpünü seçebilir ve manometre sayesinde hangi tüpte ne kadar oksijen kaldığını bilebilir. Ambulans içinde görev yapan personelin gerek duyduğunda küçük malzemelerini ve hatta su şişesini koyabileceği cepler ve raflar koyduk. Ambulansa binildiğinde personel tarafından kapıların tek buton ile kapatılmasını sağlayan ve yetkisiz kişilerin ambulansa binmesini önleyen bir sistem koyduk. Bu detaylar bize ait ilavelerimizden bazıları olarak söylenebilir. Bunlar bizi rakiplerimizden ayıran küçük ama önemli detaylardır. Bizim ambulans içerisinde kullandığımız çizgiler, tasarımlar ve ergonomik yenilikler gerek estetik gerekse kullanım kolaylığı sağlayacak bir yapıya sahiptir.

Farkımızı ortaya koyduk…

Üretici firmalarla mı çalışıyorsunuz yoksa kendiniz mi üretim yapıyorsunuz?

Ambulansın üretiminde, ar-ge ve tasarımdan üretim ve montaja çok farklı girdiler ve parametreler mevcuttur. Bu bağlamda, sergilemiş olduğumuz ambulans, tasarım ve üretim olarak bize ait özgün bir üründür. Kullandığımız cihaz ve ürünlerin bir bölümünü iş ortaklarımız olan tedarikçi firmalarımız vasıtasıyla sağlıyoruz.

Bu ülke için çalışıyoruz…

Son olarak neler ilave etmek istiyorsunuz?

Biz bu ambulansı yaparken devletimize, ülkemize ve milletimize artı değer oluşturmak, yenilikçi ve farklı bir ürün ortaya koymak düşüncesi ve heyecanı ile yola çıktık. AC ARGE Endüstriyel Üretim olarak ar-ge faaliyeti bizim olmazsa olmazımızdır. Bu kapsamda, mühendislerimiz oluşturmuş olduğumuz ar-ge departmanında sürekli yenilikçi ve farklı tasarımlar ortaya koymak için çalışmalarına devam ediyorlar.

İnsan hayatı kutsaldır ve bununla direkt ilişkili olarak ambulansa duyulan ihtiyaç hayatın vazgeçilmez bir gerçeğidir. Bizim insanımız ise en iyiye layıktır. Biz bu ambulansı üretirken adeta kendimiz veya ailemizden biri buna ihtiyaç duyacakmış gibi bir anlayışıyla hareket ettik ve bu kalitede, rahatlıkta, güvenirlikte bir ambulans yapmayı hedefledik. Başarı odaklı bir ekibiz ve bu ülke için çalışmalarımızda hep daha iyiye gitmek ve mükemmeli yakalamak için gayret ediyoruz.

#acarge, #ambulans, #tasarim, #hastane, #uretim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here