Ayan Ambulans’tan Türkiye’de bir ilk: havalı süspansiyon

0
7732

Sizi ve firmanızı kısaca tanıyabilir miyiz?

Ben Tuğçe Ayan. 10 yıldır babamla ( Erdinç Tevfik Ayan) beraber bu sektörde çalışıyorum. Ambulans ve diğer sağlık araçlarının daha ergonomik kullanımı için araç üzerine üst yapılarını tasarlıyoruz.

Babayla çalışmak nasıl?

Babam yaklaşık 45 senedir bu sektörde olduğu için sektörün hem iyi hem kötü yanlarını biliyor. Onunla tecrübesinin ışığında çalışmak, bir nevi bir hiç bitmeyecek bir üniversiteyi okumak, keşfetmek gibi. Bu yüzden kendimi çok şanslı hissediyorum. İşimizle ilgili baba-kız olarak çok iyi anlaşıyoruz. Bu da çalışmalarımıza pozitif olarak yansıyor.

İhracat yapıyor musunuz?

Üretiminin %80 ini yurt dışına satış yapan bir firmayız. Bunların içinde bu sene özellikle Fil Dişi Sahilleri, Kenya, Kamerun, Şili bunlar bu sene araçlarımız yolladığımız yerler. Genel olarak komşu ülkelerimize çok uzun süredir ambulanslarımızın ve diğer araçlarımızın satışını yapıyoruz. Bunların en başında; Libya, Suriye, Irak, İran, Lübnan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Ukrayna, Romanya, Bulgaristan, Bosna-Hersek, Moldova geliyor.

Ambulans dizaynın da nelere dikkat ediyorsunuz?

Ambulanslar sürekli kullanılan ve hızlı giden araçlar olduklarından hastaya zarar vermemek ve hastayı en hızlı şekilde müdahale ederken ulaşımına olanak sağlamak için; maksimum koruma ve maksimum ergonomik kullanıma olanak sağlamaya özen gösteriyoruz.

Ambulansın içinde neler var?

Standart ambulansların içinde bulunması gereken çeşitli tıbbi ve teknik donanımlar bulunmaktadır. Tıbbi donanımların içindeki en önemli ekipmanlar ise acil yardım sedyeleri ve sedye gruplarıdır. Sedye gruplarımızın hepsi bizim kendi üretimimizdir; bunlardan örnek vermek gerekirse ana sedye, sedye platformu, sandalye sedye, faraş sedyeleri, vakum sedye, vb.

Ambulans çeşitleri nelerdir?

Ana hatları ile 3 çeşit ambulans bulunmaktadır: Hasta nakil, Acil yardım ve Yoğun bakım ambulansları. Bunların dışında hasta tipi, arazi tipi, kullanım koşulları gibi farklılıklara göre ambulanslar kendi içinde de değişiklik gösterebilir: çocuk, engelli, sahra, kar, çoklu hasta taşıma vb. gbi ambulans çeşitleri de mevcuttur.

Ar-ge ür-ge çalışmalarınız var mı?

Elbette bizde yeni çağın getirdiği ve gereksinimlere karşılık verebilecek ürünleri müşterilimize sağlayabilmek için çeşitli çalışmalar yapmaktayız. Örneğin 3 yıllık bir arge çalışmamızın sonucunda Türkiye’de ilk ve belgeli havalı süspansiyon sistemini ürettik.

Havalı süspansiyon sistemi nedir?

Ambulans ve benzeri kritik durumlarda hasta veya yolcu taşıyan araçlarda, hastanın vücudun da bulunan kırık ve zedelenme gibi problemlere karşı mevcut yol durumunda kaynaklanan vibrasyonu ve hastanın bulunduğu durum ve ortamdan oluşabilecek kusma efektini gibi hastayı negatif etkileyebilecek tüm etkenleri minimize etmek amacı ile araçların altına bu havalı süspansiyon sistemlerinin montajının yapıyoruz.

Kaç şubeniz var?

Ankara ve Gebze’de fabrikalarımız var. Yine Ankara, İstanbul ve İzmit’te ofislerimiz bulunmaktadır. Tüm şubelerimizde Ambulans üretimi dışında; ambulans revizyonu, kiralık ambulans, sedye üretimi ve diğer tüm üst yapılı araçların üretimi ve satışı üzerine çalışıyoruz. Ayrıca Türkiye’de hem ambulans üretip, hem de kiralama yapabilen tek firmayız.

#ayanambulans, #ambulans, #hastane, #havalisüspansiyon

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here