Akıllı Moleküller İş Başında


Kan Hastalıklarındaki Son Gelişmeler, 6. Hematolojide Yeni Eğilimler Sempozyumu’nda Tartışıldı.
 

Dünyaca ünlü Avrupalı ve ABD’li bilim insanlarının, kendi alanlarındaki son gelişmeleri Türk hekimlerle paylaştığı 6. Hematolojide Yeni Eğilimler Sempozyumu’na iki ana başlık damgasını vurdu. Bunlardan ilki, lenfoma ve lösemi tedavisinde çığır açacak yeni akıllı moleküller 16 Şubat 2013 tarihinde Ritz Carlton Hotel’de yapılan sempozyumda Amerikan Hastanesi Hematoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Burhan Ferhanoğlu bu yeni molekülllerin önemini vurguladı: “Sadece sınırlı bir lenfoma tanılı hasta grubunda bile olsa veriler çok sevindirici ve ilerisi için umut kaynağı.” Burhan Ferhanoğlu lenfomalar için genel olarak şunları söyledi: “Lenfomaların yaklaşık yüzde 80’inin kaynağı, akyuvarların bir türü olan B lenfositlerde meydana gelen mutasyonlardır. Pek çok genetik nedenden ötürü, bir lenfosit hücresi, kanser hücresine dönüşüyor ve zamanla çoğalıyor. İşte bu yeni moleküller, kanser hücresine dönüşen lenfositleri hedef alıyor ve kanserli hücrenin çoğalma sinyalini durduruyor. Araştırmaların umut verici yönüyse şu: Lenfositlerdeki değişime neden olan genetik yapılar çözüldükçe, bu tür ve benzeri ilaçlar da çoğalacak. Belki kısa sürede lenfoma ve lösemiler için doğrudan kanserli hücreleri hedef alan çok yeni moleküller gelişecek ve hali hazırda geliştiriliyor da.”  Gelişmenin en heyecan verici yönüne gelince… Kemoterapiye gerek kalmadan ağız yoluyla alınabilen bu ilaç tedavisinin olumlu yanıt oranı daha önce tedaviye dirençli grupta yüzde 65. İlacın sadece belli bir lenfoma grubunda etkili olduğunu da unutmamak lazım. Yeni bir klinik çalışma sayesinde ise ülkemizde onay almayan ilaca hastalar Türkiye’de İstanbul ve Ankara’da bir ay içinde başlayacak klinik araştırmalar yoluyla ulaşmak mümkün. Ancak bunun yolu hastalarının hekimlerinin yönlendirmesi ile oluşuyor.

Amerikan Hastanesi Hematoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Mustafa Çetiner’in verdiği bilgilere göre sempozyumda araştırma sonuçlarının sunulduğu diğer heyecan verici ilaç ise bir tür kemik iliği kanseri olan multiple miyelomla mücadele için geliştirildi.  Prof. Dr. Çetiner, ilacın  tedavide bir devrim niteliğinde sayıldığı için standart prosedürlerinden çok daha önce, FDA (Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi) tarafından onaylandığını belirtti. Üstelik ilaç bu yıl Türkiye’de de miyelom hastalarının tedavisinde kullanılabilecek. Prof. Dr. Çetiner gelişmeleri şu sözlerle değerlendirdi: “Son yıllardaki çalışmalarda 65 yaş altı hastaların 5 yıl ve üzeri sağ kalım sürelerinin bir hayli uzadığı görülüyordu. ABD’deki Mayo Klinik’in 2012 sonunda yayınladığı son bir araştırma ise 65 yaş üzeri miyelom hastalarının da 5 yıl ve daha uzun sağkalım oranlarının son beş yılda iki katına kadar yükseldiğini gösteriyor.”

Kan Kanseri Vakaları Üçe Katlanabilir

Hematolojide Yeni Eğilimler Sempozyumu’nda aynı zamanda kanserin sosyolojik ve psikolojik etkileri de masaya yatırıldı. Dünyanın en önemli hasta hakları savunucularından Arin Assero, Türkiye’de başlatılacak hasta eğitimleri seferberliğine katkı sağlamak amacıyla sempozyuma katıldı. IMF (Uluslararası Miyelom Vakfı) işbirliğiyle yürütülen seferberlik, ülkemizdeki kanser hastalarının eğitimi, haklarını öğrenmesi ve kanser tanısından sonra yaşam kalitelerinin yükseltilmesiyle ilgili çalışmaları kapsıyor. Assero, hasta ve hasta yakınlarının yaşam kalitelerinin yükseltilmesi ve tedavi sürecinde kendilerini yalnız hissetmemeleri için özellikle hasta destek gruplarının çok önem kazandığını belirtti.  Assero sözlerine şöyle devam etti: “Bunun için Türkiye’de de hasta destek gruplarının gelişimi çok önemli. Aynı zamanda IMF olarak her yıl hasta ve hasta yakınlarının tanı ve tedavi sürecinde ihtiyaç duyacakları her türlü bilgiyi bulabilecekleri dökümanlar hazırlıyoruz. Çok yakın zamanda Türkçe olarak bu materyale www.miyelomlayasam.com adresinden ulaşmak mümkün.”

Sempozyuma katılan uzmanlar, toplum yaşlandıkça kan kanserlerinde de artış olacağına dikkat çekerek, bu alandaki araştırmaların büyük önem kazandığını dile getirdi. Çünkü hematolojik kanserlerin büyük çoğunluğunu oluşturan lenfoma, lösemi ve multiple miyelomun görülme sıklığı 60-65 yaşından sonra bir hayli yükseliyor. Türk hematologlar, her yıl 10 bin yeni lösemi olgusu ve 15 bini aşkın yeni lenfoma olgusu ve üç bin yeni miyelom olgusu görüldüğünü söylüyor. Ancak nüfus yaşlandıkça, bu sayıların da hızla artacağı, örneğin 2023’te üçe katlanabileceğini öngörüyor.

6. Hematolojide Yeni Eğilimler Sempozyumu

Kan kanserleri ve genetik alanında yapılan son çalışmalar, geçen Aralık’ta gerçekleşen Amerikan Hematoloji Derneği Kongresi’nde öne çıkan başlıklar arasındaydı. Her yıl sonunda, o sene hematolojiyle ilgili tüm gelişmelerin değerlendirildiği bu kongre, dünyanın en önemli bilimsel organizasyonları arasında yer alıyor. Burada sunulan ve tartışılan bilimsel çalışmalar ve saygın bilim insanları, kongrenin hemen ardından son beş yıldır Türkiye’de gerçekleştirilen “Hematolojide Yeni Eğilimler Sempozyumu”nda Türk uzmanlarla buluşuyor. Amerikan Hastanesi Hematoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Burhan Ferhanoğlu ve Amerikan Hastanesi Hematoloji Birimi’nden Prof. Dr. Mustafa Çetiner’in başkanlığında bu yıl 6.’ sı gerçekleştirildi.

Rakamlarla Kan Kanserleri

ABD’de sadece 2011’de 60 binden fazla insan lenfoma, lösemi, multiple miyelom gibi bir kan kanseri tanısı aldı. Bu hastalık sebebiyle 30 bin kişi yaşamını kaybetti. Kan kanserleri, 20 ve altı yaş gruplarında en sık rastlanan ve en öldürücü olan kanser türü olarak kabul ediliyor.  Kanser, ölümcül hastalıklar arasında Batı ülkelerinde kalp rahatsızlıklarından sonra 2. sırada yer alıyor. Kan kanserleri, yeni tanı alan kanser vakalarının yaklaşık yüzde 9’unu oluşturuyor.

Dünyada her 4 dakikada bir, yeni bir kan kanseri vakası tanımlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here