Alzheimer’dan Korunmak İçin Zihninizi Emekli Etmeyin


Prof. Dr. Kütükçü,  emeklilik ile hayattan elini eteğini çekenlerin risk altında olduğunu söyleyerek “emeklilikte de çalışmayı ve zevk aldığınız zihinsel aktiviteleri yapmayı bırakmayın’’dedi.

Yaş ilerledikçe kendini göstermeye başlayan unutkanlık sorunu bunamanın en sık görülen cinsi Alzheimer ile karşı karşıya kalma endişesi oluşturuyor. Yeni bir konuyu öğrenirken beyin hücreleri arasında bağlantı sağlayan amiloid beta türü proteinler ile doğrudan ilişkili olan Alzheimer belirli bir yaştan sonra bu proteinlerin beyinde birikmesiyle ortaya çıkıyor.

Hastalığın 40 – 45 yaşlarında ilk sinyallerini verdiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, beyin omurilik sıvısında ve kanda amiloid seviyesinin ölçülerek hastalığa yakalanma riskinin ölçülebildiğini belirtti. Prof. Dr. Kütükçü  “Tüm tespit yöntemleri Alzheimer hastalığının belirtileri ortaya çıkmadan yıllar önce beyinde hasar oluşturmaya başladığını gösteriyor‘’ dedi.

Spor Yapmak Beyne de İyi Geliyor

Kişinin yaşı kaç olursa olsun unutkanlık ile savaşmak için çaba göstermesi gerektiğini anlatan Prof.  Dr. Kütükçü , unutkanlığa karşı koymak için beyne daha çok görev vermek gerektiğini vurguladı. Çok çalışan bir beynin daha çabuk yaşlanacağı şeklindeki ön yargıları kaldırmak gerektiğini belirten Prof. Dr. Kütükçü, unutkanlıkla başa çıkmak için spor yapmanın önemini belirtti.  Sporun sadece vücut sağlığı için değil, beyin için de güçlü bir uyarıcı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kütükçü, “Spor hem kanın ve oksijenin dolaşımını sağlıyor. Beyin ise, spor esnasında kontrol ve dikkat mekanizmasını ayakta tutarak daha çok çalışıyor. Bu sayede beyin koordinasyon ve denge için çok fazla güç sarf ediyor.’’ dedi.  Prof. Dr. Kütükçü  günde 1 saat yürüyüş yapma önerisinde bulundu.

Emekli Olup Kenara Çekilmeyin

Emeklilik sonrası birden bire her türlü çalışmayı bir kenara bırakıp, hayattan elini ayağını çekenlerin Alzheimer ve diğer bunama hastalıklarına daha çok ve hızlı yakalandığını söyleyen Prof. Dr. Kütükçü  “Emeklilikte de çalışmayı ve zevk aldığınız zihinsel aktiviteleri yapmayı bırakmayın.’’dedi.  Emekli olunsa bile zihnin emekli edilmemesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Kütükçü, emeklilere internet kullanımını artırırak beyin ve hafıza egzersizleri yapmalarını önerdi.

Mutsuzluk Beyne Kalıcı Hasar Veriyor

Mutsuzluğun da alzheimer hastalığının nedenlerinden olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kütükçü, depresyon riskini artırabilecek herşeyden uzak durmak gerektiğini vurguladı. Mutsuzluğun beyni kalıcı hasarla etkilediğini söyleyen Prof.  Dr. Kütükçü,  özellikle bir hobi sahibi olmanın beyni aktif tutmak için önemine değindi. Prof. Dr. Kütükçü,  “Bulmaca çözün, çiçek ekin, dans edin, hangisini severseniz sevin ama mutlaka bir hobiniz olsun. Böylece beyin nöronlarına çok farklı uyaranlar göndermiş olup, beyninizi aktif tutabilirsiniz.” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here