Medikal Ekipmanları Yenileme İhtiyacıyla Karşı Karşıya


Siemens Finansal Hizmetler tarafından yapılan tespitlere göre Türkiye’de, 10 yıldan eski teknolojiye sahip görüntülü teşhis ekipmanlarını yenilemek için yaklaşık 207 milyon Euro’ya ihtiyaç duyuluyor.

Şirketler arası finansal çözümler sunan Siemens Finansal Hizmetler tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye’deki sağlık kuruluşlarının sadece eski (10 yıldan eski) teknolojiye sahip görüntülü teşhis ekipmanlarını yenilemek için 2014-2015 yıllarında 207 milyon Euro civarında bir yatırım yapması gerekiyor.

Mevzuatlardaki reformlar, demografik yapıdaki değişiklikler ve artan refah düzeyi nedeniyle tüm dünyada sağlık hizmetlerine olan talep giderek artıyor ve bu durum, kaliteli sağlık hizmetlerinin sunulmasında vazgeçilmez role sahip modern medikal ekipmanlara olan ihtiyacı körüklüyor. Bu şartlar altında, eski teknolojiye sahip medikal ekipmanlarını yenilemek zorunda kalan Avrupa ve komşu ülkelerin sağlık sistemleri önemli bir mali yük ile karşı karşıya kalıyor. Bu yenilemelerin yapılması için Polonya’da 99 milyon Euro, Rusya’da ise 842 milyon Euro sermaye harcaması yapılması gerekiyor.

Siemens Finansal Kiralama A.Ş. CEO’su Bülent Taşar, “Modern tıbbi ekipmanlar, kaliteli sağlık hizmeti sunumunda ve insan sağlığının gelişiminde kritik bir rol oynuyor. Özellikle de görüntülü teşhis teknolojileri, doğru ve erken tanıyı kolaylaştırarak verimli ve etkin bir sağlık hizmeti sunulmasına katkıda bulunuyor. Bu nedenle sağlık hizmeti sağlayıcılarının, eski teknolojiye sahip medikal görüntüleme ekipmanlarını mümkün olan en kısa sürede yenisiyle değiştirmesi gerekiyor. Daha kaliteli sağlık hizmetlerine olan talebin bütçeye getirdiği ek yükü hafifletmek için, finansal kiralama gibi finansman seçenekleri kullanılarak, ekipman değişimlerinin maliyeti düşürülebiliyor” yorumunda bulundu.

Hızlı büyüyen ekonomiler, ekonomik kalkınmalarına paralel olarak sağlık hizmeti altyapılarını modernize etmek istedikçe, sağlık kuruluşları da bu tür medikal ekipman yenilemelerini ve güncellemelerini finanse edebilmek için verimli finansman kaynaklarına ihtiyaç duyuyor. Siemens Finansal Hizmetlerin yaptığı bir diğer araştırma, ekipman finansmanının tüm dünyada medikal cihaz satın almada giderek artan bir finansman yöntemi olarak kullanıldığını ortaya koyuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here