Ameliyatsız bel ve boyun fıtık tedavisin’de ameliyatsız çözüm

0
2157


Fizyorem Fizik Tedavi Merkezi tarafından Türkiye’de uygulanmaya başlayan DRX-9000 sistemi;  Bel, boyun ağrıları olan Ameliyatlık Bel ve Boyun fıtıklı hastalarda kullanılan % 86 başarı oranına sahip ameliyatsız bir tedavi yöntemidir.

NASA uzay araştırmalarında , astronotların uzay yolculuklarında yerçekimsiz ortamda bel ağrılarının geçtiğini ve disk aralıklarının genişlediğini gözlenmesi üzerine bu düşünceden yola çıkılarak DRX-9000 cihazı  geliştirilmiştir. Cihaz Amerika başta olmak üzere dünyada 12 ülkede kullanılmaktadır. Mayo klinik, John Hopkins hastanesi, Arizona bel hastalıkları hastanesi,Stanford hastanesi gibi)

DRX-9000 cihazı kemerler , yüksekliği değişebilen hava yastıkları , çekim açısı ayarlarıyla ve logaritmik çekimle disk içi basıncını negatif değerlere düşürerek etkili bir tedavi sağlar.Diğer traksiyon cihazlarında vücudun koruyucu mekanizmaları devreye girdiğinden adeleler kasılır.Bu da etkili bir çekme meydana getirdiği için ağrılara yol açabilir.

DRX-9000 sisteminde ise, logaritmik bir eğriyle çektiğinden vücudun koruma mekanizmaları uyarılmaz ve disklerin içinde , omurların arasında etkili bir negatif  basınç oluşur.

Disk içi basıncın azalması, fıtıkta geri çekilme yapar , çevre sinirlerdeki basıncı azaltır veya tamamen  kaldırır.

Diskin beslenmesi içindeki basıncın değişimleriyle olur. Bir süngerin üzerindeki ağırlığın kalkmasıyla , gözeneklerinin dolması gibi , negatif basınç disklerin tekrar beslenmesini sağlar. Basının kalkması ve diskin beslenmesiyle iyileşme başlar .

HANGİ HASTALAR AMELİYATSIZ İYİLEŞTİRİLEBİLİR?

-Boyun ve bel fıtıkları

-Boyun ve bel ağrıları

-Kollarda uyuşukluk ve karıncalanma

-Bacak ağrıları

-Omurganın dejenerasyonu

-Omurga kanalında darlık

-Siyatik

-Faset ağrıları( Bel eklem ağrıları)

-6 aydan eski başarısız bel ameliyatına bağlı , tekrarlayan ağrılar

Bel omurgasındaki kırıklar  , şiddetli kemik erimesi , sekestre ( omurilik kanalına parça düşmesi ) bel fıtıkları ,omurga tümörleri, omurgada iltihabi hastalık,hamileler  tedaviye alınamazlar.

TEDAVİ NASIL UYGULANIR , AĞRILI MIDIR ?

Tedavi esnasında hiçbir ağrı  görülmez..Tedaviye  ayakta hastaya uygun kemerlerin takılması ile başlanır, tedavi yatağının tabanındaki platforma çıkar , ağırlığı ölçülüp uygun tedavi belirlenir.Tedavi programı  sorunlu bölgeye(disk aralığına ve  boyun,bel açısına ) göre değişmektedir.

30 dakika süren tedavi sonrası soğuk paketler ve elektroterapi (interferans akım ) uygulanır.

Başarı oranı,bel ve boyun fıtıklarının ameliyatlık aşamasında olan hastalarda , tedavinin hemen sonrasında % 86’dır. Tedaviden 3 ay sonra başarı oranı  % 90 lara ulaşır.

Hastalığa ve aşamasına göre daha yüksek oranda başarı sağlanabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here