Geleceğin Sağlık Sorularına Cevap Verildi


Acıbadem Mobil Sağlık, Teknolojik Gelişmelerle Mobil Sağlık’ta Son Yenilikleri ICT Summet Eurasia Bilişim Zirvesi’nde Anlattı.
 

Türkiye’deki bilişim şirketlerinin yeni pazarlara açılması ve Avrasya bölgesindeki ülkeler arasında yeni iş birlikleri kurulmasına zemin hazırlamak amacıyla 2000 yılından beri düzenlenen ICT Summit Eurasia – Bilişim Zirvesibu sene, 11-13 Eylül tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Zirvenin bu sene de sponsorlarından biri olan Acıbadem Mobil Sağlık, günümüz bilgi teknolojileriyle beraber mobil sağlık alanında da atılan ve atılmaya devam edilen adımları 12 Eylül Çarşamba günü “Mobil Sağlıkta Bizi Neler Bekliyor” panelinde katılımcılar ile paylaştı. Panelde, geçtiğimiz yıllarda bilişim alanındaki gelişmelerle bankacılık servislerinin yaşadığı dönüşümün sağlık sektöründeki servislerde de yaşanmaya başladığından bahseden Acıbadem Mobil Sağlık Genel Müdürü Özgür Turgay, evden çıkmaya gerek kalmadan teletıp cihazları ile kişilerin kendi kendine yaptıkları ölçümlerin internet ve mobil araçlar aracılığı ile doktorlara ulaştırıldığı yeni sistemlerden de bahsetti.

Sağlık sektöründe yaşanmaya başlanan teknolojik dönüşüme ayak uydurmanın, bu sektörü oluşturan diğer bileşenler açısından da çok önemli olduğunu vurgulayan Acıbadem Mobil Sağlık Genel Müdürü Dr. Özgür Turgay, panelde, Bilişim Zirvesi’nin bu seneki ana temasını da oluşturan bu konuya parmak basarak şöyle konuştu; “Gelişen teknoloji ve hızlanan hayat temposu ile birlikte sağlık hizmetlerini alma biçimleri de hızla şekil değiştiriyor. Diğer yandan sağlık sektörünü oluşturan diğer bileşenlerin çokluğu da düşünüldüğünde bir sonraki adımın bu bileşenlerin bu dönüşüme ayak uydurması olduğunu görüyoruz. Acıbadem Mobil Sağlık olarak, yaptığımız yeniliklerle kişilerin eskiden hastanede bile günler süren işlemler sonucu alabildiği check-up’tan laboratuvar tetkiklerine, psikolojik danışmanlıktan fizik tedavi hizmetlerine kadar bir çok sağlık hizmeti artık evde, işyerinde veya herhangi bir yerde alınabilir hale getirdik. Günümüzde oturduğumuz yerden hiç kalkmadan bilgisayar ekranından sadece birkaç tuşa  basarak doktorumuzla kendi evimizde yaptığımız testlerin sonuçlarını paylaşabiliyor ve doktorlarımız ile hastalığın her evresinde iletişim haline olabiliyoruz. Şimdi bir sonraki adımları atma ve bu hizmetleri daha çok kişinin kullanabileceği yaygınlığa ulaştırmamız gerekiyor. İşte bu noktada sonraki adımları bu sektörü oluşturan tüm bileşenlerle birlikte atmalıyız.”

Panelde ayrıca, Acıbadem Mobil Sağlık Evde Sağlık ve Teletıp Koordinatörü Seyyal Hacıbekiroğlunun da, gerçekleştirdiği “Sağlık Hizmetinin Mobil Hali” konulu sunumda, Mobil Sağlık hizmetlerinde gelinen son nokta ve yeni hizmet şekilleri de katılımcılar ile paylaşıldı.
 

Sağlıkta Self Servis Dönemi’nde Bizi Neler Bekliyor?

Sosyal yaşantımızın ve iş yapış şekillerimizin yanında sağlık sektörü de yeniden şekillenmeye başladı. Yaşlanan dünya nufüsu, yoğun hayat temposu ve zamansızlık problemlerinin ön plana çıktığı bu dönemde, sağlık sektöründe yepyeni kavramlar ortaya çıktı. Mobil Sağlık’ın hayatımıza girmesi ile vazgeçilmez ihtiyaçlar arasında olan sağlık hizmetlerinin hemen hemen hepsi hastane dışına taşınabilir oldu. Evden çıkamayanlar ve çalışanlar için büyük kolaylık sağlayan mobil sağlık hizmetleri, check-up’tan laboratuvar tetkiklerine, psikolojik danışmanlıktan fizik tedavi hizmetlerine kadar bir çok sağlık hizmetini artık evde, işyerinde veya herhangi bir yerde alınabilir hale getirdi. Acıbadem Mobil Sağlık tarafından geliştirilen mobil sağlık paketlerine üye olan kişiler, evlerine bırakılan teknolojik sağlık cihazlarıyla kendi tetkiklerini yaparak oturdukları yerden hiç kalkmadan bilgisayar ekranından sadece bir kaç tuşa basıp doktorlarıyla kendi evlerinde uyguladıkları testlerin sonuçlarını paylaşabiliyor ve değerlendirmesini yine Acıbadem Mobil Sağlık doktorları tarafından alabiliyorlar. Hatta riskli hamileliklerin takibini bile, Acıbadem Mobil Sağlık olarak geliştirdiğimiz bu cihazlar sayesinde hamile kişinin evden çıkmasına gerek kalmadan yapabiliyorlar.

Kısacası Mobil Sağlık toplumun birçoğu için, şuanki alışagelmiş sağlık hizmetlerinin sonraki adımı gibi gözükse de aslında çoktan hayatımızın içine girmeye başladı ve sağlık sektörünü yeniden şekillendiriyor.

Acıbadem Mobil Sağlık Hizmetleri

Acıbadem Mobil Sağlık, evde ve işyerinde sunduğu mobil sağlık hizmetleri ile geleceğin sağlık sistemini şekillendirmeyi, sağlık sektörüne yeni ve yenilikçi bir bakış açısı getirmeyi kendine amaç edinmiştir. Türkiye’deki Mobil Sağlık bilimindeki yeni bilgi ve uygulamalar konusunda öncülük ederken, dünyadaki mobil sağlık teknolojisindeki son gelişmeleri de yakından takip eden Acıbadem Mobil Sağlık Hizmetleri, sunduğu acil sağlık ve evde bakım hizmetlerinin yanı sıra, bireyler ve kurumlar için geliştirdiği mobil sağlık çözümleri ile hayatı kolaylaştırmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here