Apple ResearchKit

Apple Tıbbi ArApple-ResearchKit-587x587aştırmaların Hizmetinde

Apple, sağlık ve tıp araştırmaları için tasarlanan bir yazılım çerçevesi olan ReaserchKit’in araştırmacıların ve geliştiricilerin kullanımına sunulduğunu duyurdu. ResearchKit ile doktorlar, bilim adamları ve diğer araştırmacılar mobil aygıtları kullanarak katılımcılardan daha sık ve daha doğru veri toplayabilecekler.

ResearchKit kullanılarak geliştirilen ilk uygulamalar; astım, kanser, kalp damar hastalıkları, diyabet ve Parkinson hastalığı araştırmalarıdır. Bu uygulamaların App Store’da kullanıma sunulmasından sonra sadece birkaç hafta içinde 60.000’in üzerinde iPhone kullanıcısı bu araştırma programlarına kaydoldu. Artık tüm dünyadaki tıp araştırmacıları ResearchKit’i kendi uygulamalarını geliştirmek için kullanabilecekler ve gelişt iriciler bu açık kaynaklı çerçeveye ekleyecekleri yeni araştırma modülleriyle katkıda bulunabilecekler.

“Tıp ve araştırma topluluğunun ve tıp araştırmalarına katılanların ResearchKit’e verdiği mutluluk verici tepki bizi cesaretlendiriyor. Geçmişte sadece birkaç yüz kişinin katıldığı araştırmalar artık yüz binlerce kişinin katılımıyla yapılıyor” diyen Apple’ın Kıdemli Operasyonlar Başkan Yardımcısı Jeff Williams ardından şunları ekledi: “Tüm dünyadaki tıp araştırmacıları şimdi ResearchKit’in daha da fazla hastalığı incelemelerine nasıl yardımcı olabileceğini aktif bir şekilde keşfediyor. Biz bunun tüm dünyada sağlık ve zindelik hakkındaki bilgimiz üzerindeki etkisinin derin olacağına inanıyoruz.”

Açık kaynaklı çerçeve her tıp araştırmacısına sağlık ve zindelik konusunda araştırmalar yapmak ve hastalıkları daha iyi anlamak için ResearchKit’teki başlangıç modüllerinden yararlanma olanağı veriyor. Geliştiriciler açık kaynak koduna dayanan yeni modüller oluşturarak ResearchKit çerçevesine ekleme olanağına da sahipler. Başlangıçtaki özelleştirilebilir olan katılımcı onayı, anketler, aktif görevler modülleri araştırma çalışmalarında en yaygın görülen unsurlar için çözüm sunuyor.

  • Katılımcı onayı: Katılımcıların onayı araştırma çalışmalarında kritik bir faktördür. ResearchKit ile araştırmacılar, araştırmanın ayrıntılarını açıklamak ve katılımcıların imzalarını almak için özelleştirilebilen bir görsel e-onay şablonundan yararlanabiliyorlar. Bu modül, araştırmacıların araştırmayı açıklayan videolar ve katılımcıların araştırma hakkında anlatılanları ne kadar anladığını kontrol etmek için interaktif bir test gibi öğeleri eklemelerini kolaylaştırıyor.
  • Anketler: Anket modülü, katılımcıların doldurduktan sonra hızla araştırmacılarla paylaşabilmeleri için soruları ve cevapları özelleştirmelerini kolaylaştıran hazır bir kullanıcı ara birimine sahip.
  • Aktif Görevler: Aktif Görev modülü araştırmacıların, katılımcılar iPhone’un gelişmiş sensörlerini kullanarak veri üreten aktiviteleri gerçekleştirmeye davet ederek daha hedeflenmiş veriler toplamasını sağlar. Başlangıç aktif görev modülleri, motor aktiviteler, fitness, kavrama ve ses seviyesini ölçmek gibi görevleri içerir ve açık kaynak olarak sunulan çerçeve ile araştırma topluluğu ResearchKit’e daha da fazla görev ekleyerek katkıda bulunabilir.

“ResearchKit tüm dünyada tıp araştırmalarına katılmak isteyen ama nasıl yapacaklarını veya yapıp yapamayacaklarını bilmeyen kişilere ulaşmamıza yardımcı olabilir” diyen Duke Üniversitesi Mobil Teknoloji Stratejisi Müdür ve Dahiliye ve Pediatri Doçenti Ricky Bloomfield ardından şunları ekledi: “Araştırma ekibimiz, ResearchKit çerçevesini kullanarak, normalde ulaşabildiğimizden daha fazla sayıda katılımcıdan hızla veri toplamamızı sağlayacak heyecan verici bir yeni araştırma geliştirmeye başlıyor.”

Boston Çocuk Hastanesi Bilişim Programı’ndan Halk Sağlığı Uzmanı Doktor Kenneth Mandl; “iPhone’un her yerde olması, onay alma, anket ve aletli veri toplama işlemlerinin şık bir şekilde uygulanması sayesinde, ResearchKit hastaların araştırmalarımıza katılma biçimini dönüştürme konusunda olağanüstü bir potansiyele sahip” diyor ve şunu ekliyor: “Artık ResearchKit çerçevesine de erişebildiğimiz için, ekibimiz başlangıç modüllerini özelleştirmeye ve hatta özel araştırmalarımız için yeni modüller tasarlamaya başlayabilir.”

ResearchKit, iPhone’u tıp araştırmaları için güçlü bir araca dönüştürüyor.

Katılımcı izin verdiğinde, ResearchKit uygulamaları, katılımcının aktivite düzeyleri, motor bozuklukları, belleği ve daha fazlası hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için iPhone’daki ivmeölçer, jiroskop, mikrofon ve GPS gibi güçlü sensörlerin topladığı verilere erişilebilir. ResearchKit, Apple’ın geliştiricilere sağlık ve fitness uygulamalarının birbirleriyle haberleşmesini sağlamak üzere iOS 8 ile sunduğu bir yazılım çerçevesi olan HealthKit ile uyumlu bir şekilde çalışır. ResearchKit uygulamaları katılımcının izniyle üçüncü taraf aygıtları ve uygulamaları tarafından ölçülen ağırlık, kan basıncı, glikoz seviyesi ve astım solunum cihazı kullanımı gibi verilere ulaşabilir ve bu verileri kullanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here