“Ellerin Büyüsü” İstanbul’da

Dünyaca ünlü Plastik Cerrah Prof. Dr. Hans Zilch özel koleksiyonundan oluşan “Ellerin Büyüsü” resim ve heykel sergisi 3-28 Haziran 2015 tarihleri arasında İstanbullu sanatseverlerle buluşuyor.ELLERIN_BUYUSU_oart_ist_mailing_02 - web (4)

Türkiye turuna çıkan sergide Pablo Picasso, Auguste Rodin, Salvador Dali, Eugène Delacroix, Le Corbusier, Man Ray, Joseph Beuys, Georg Baselitz gibi sanat dünyasının önemli isimlerinin eserleri yer alıyor.

Pharmactive İlaç sponsorluğunda gerçekleşen “Ellerin Büyüsü” Sergisi, İbrahim Karaoğlu küratörlüğünde, 3-28 Haziran 2015 tarihleri arasında İstanbul Odeabank O’Art’ta tüm sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

İlk kez Berlin Üniversitesi’nde hocalık yaparken ünlü sanatçıların ellerle ilgili orijinal eserlerini biriktirmeye başlayan Prof. Dr. Hans Zilch’in 30 yılda oluşturduğu koleksiyonu, gittiği her ülkede aynı isimle sergileniyor. Prof. Zilch’in “Ellerin Büyüsü” adlı koleksiyonunda dünya sanatına yön veren efsane sanatçıların eserleri yer alıyor. Pharmactive İlaç’ın desteği ile gerçekleştirilen sergide 60 eser yer alıyor.

Ortopedinin yanı sıra romatizma ve fizik tedavi uzmanlığı da bulunan Prof. Dr. Hans Zilch’in hasta portföyü dünyaca ünlü isimlerden oluşuyor. Ellerin Büyüsü koleksiyonuna başlama sebebinin genç bir doktorken el cerrahisine duyduğu ilgi olduğunu belirten Prof. Dr. Zilch; “Travma sonucu zarar görmüş bir eli tekrar fonksiyonel ve estetik bir forma sokma olasılığı beni heyecanlandırıyordu. Bu dönemde kişilik ve eller arasındaki ilişkinin anlamını keşfettim.  Bazı İnsanlar travma sonrasında ellerini saklar, ellerinden utanırlar ve içe kapanırlar. Sonrasında, sanatsal el figürleri ve finansal olarak mümkün olduğunca sanat eserleri, takvim yaprakları ve posta kartları toplamaya başladım. Berlin’de Freien Üniversitesi öğretim üyesi olduğum sıralar el cerrahisi özel bölümünü yayınlarken, bu koleksiyona başladım. Ellerin sanatsal yorumu benim için heyecanlandırıcı oldu ve bu virüs bana bulaştıktan sonra hiçbir tedavi mümkün olmadı” dedi.ELLERIN_BUYUSU_oart_ist_mailing_02 - web (3)

Emeklilik yaşamını elin sanata yansıması konulu eserlere ayıran Prof. Dr. Hans Zilch’in koleksiyonu Mönchehaus-Museum (Kesisevi Müzesi), Goslar Şehir Müzesi ve Hameln Sanatevi’nde sergilendi. Koleksiyon içinden seçilen bazı eserler Berlin ve Davos’ta da yer aldı.

“Ellerin Büyüsü“ sergisi İzmir, Ankara, Antalya’ da sanatseverler ile buluştu. İstanbul’dan sonra Temmuz ayında Hamburg’da sergilenecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here