Avrupa’nın En Büyük Ortopedi Kongresi İstanbul’da Yapıldı


Avrupa Ulusal Ortopedi ve Travmatoloji Birlikleri Federasyonu’nun 14.’sünü gerçekleştirdiği Ortopedi Kongresi, İstanbul’da yapıldı. 5-8 Haziran tarihleri arasında düzenlenen kongreye, dünyanın birçok ülkesinden 7 bin 500 hekim katıldı. İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşen etkinlik bugüne kadar yapılanlar arasından en geniş katılıma sahip kongre oldu. 

İstanbul’da düzenlenen kongrenin bu yılki ana gündem maddesi ise kas iskeleti sistemine ilişkin travma ve hastalıkların son tedavi yöntemlerinin tartışılması ve bunların önlenmesi konusunda yeni çözümler ortaya koymak oldu. Kongrede ayrıca diz ve kalça protezleri, kırık ve çıkıkların yeni tedavi yöntemleri ve kemik tümörlerinde protez konuları masaya yatırıldı.

Kongre Dolayısıyla 11 Bin Kişi İstanbul’a Geldi

Kongrenin son gününde konuşan 14. Ulusal Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi Başkanı Prof. Dr. Hakkı Sur, etkinliğin mükemmel geçtiğini belirtti. Kongre sayesinde İstanbul’a 11 bine yakın insanın geldiğini belirten Sur, geçen yıl Berlin’de düzenlenen etkinlikten çok daha fazla katılımcının İstanbul’a geldiğini söyledi. Bu sayıya ulaşmakta İstanbul’un cazibesinin baş aktör olduğunu ifade eden Hakkı Sur, tüm katılımcıların kongreden ve İstanbul’dan memnun kaldığını söyledi.

“Kongre Üst Düzey Türk Hekimlerinin Başarısıdır”

Kongrenin her yıl önemli merkezlerde düzenlendiğini belirten Sur, “Bu bilimsel toplantı, geçen yıl Berlin’de, bu yıl İstanbul’da yapıldı, gelecek yıl da Londra’da düzenlenecek. Federasyon her yıl kongre için çok önemli merkezleri tercih ediyor. Burada seçim yapılırken sadece şehir meselesi değil, o ülkenin cerrahlarının seviyesi de çok önemli. Avrupa bu sene İstanbul’u seçti, bu seçimi yaparken Türk ortopedi ve travmatoloji cerrahlarının bilimsel yeterliliği ve halka verilen üstün hizmet kalitesi de göz önünde bulunduruldu” diye konuştu.

Dünyanın Her Ülkesinden Cerrahlar İstanbul’a Geldi

Kongre için dünyanın her ülkesinden cerrahların Türkiye’ye geldiğini belirten Hakkı Sur, “İstanbul’a Yeni Zelanda, Avustralya’dan, Kanada’ya kadar; Arjantin, Brezilya’dan Japonya ve Çin’e kadar bir çok hekim geldi. Japonya ve Çin’den 200’ün üzerinde, İngiltere’den 700’e yakın cerrah İstanbul’a geldi ve bu insanlar bilimsel toplantılarda sunumlar yaptılar” ifadelerini kullandı. Sur, ayrıca son yıllardaki sağlık politikalarının Türk hekimlerinin gönlünü ve kendini geliştirme şevkini kırdığını belirterek, şuan Türk hekimlerinin zirvede olduğunu ancak devletin doktorlara sahip çıkmaması halinde bu üst düzey seviyenin hızla aşağılara inebileceğini kaydetti.

 

Tam Kalça İmplantasyonları

Kongre gündemindeki en önemli konuların başında tam kalça implantasyonları yer alıyor. Tam kalça implatasyoları, tüm yaşlardaki kadın ve erkeklerde fiziksel aktivite seyivesinde ciddi ve uzun ömürlü bir iyileşme sağlıyor. Ayrıca özellikle gelişmiş ülkelerde yaşlılar arasında ciddi sonuçlara yol açan eklem kireçlenmesi de tartışılacak diğer önemli konular arasında bulunuyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünya genelinde erkeklerin yüzde 9.6’sı, kadınların ise yüzde 18’si eklem kireçlenmesi yaşıyor.

Yüksek Enfeksiyon Riski

Kongrenin önemli gündem maddelerinden biri de günlük uygulamalarda sık sık karşılaşılan bir mesele olan enfeksiyon riski. Ortopedik ameliyatların ardından yaşanabilecek enfeksiyonlar, hem çeşitli hastalıklara, hem de bakım masraflarının katlanmasına neden olabiliyor.
Kongrede konuşan İsviçre’nin Lozan şehrindeki, Canton of Vaud Üniversitesi Hastanesi’nden Dr. Olivier Borens, “Her bir cerrahi operasyon öncesinde kendimize, bu riski nasıl en aza indirgeyebiliriz diye sormalıyız. Temel kural şudur: Enfeksiyonu önlemek için ayrılacak bir dakika, enfeksiyonun tedavisi için harcanacak bir saatin önüne geçer. Bu konuda artan bir bilinç var ama herkesin bunu akılda tutması gerekiyor” dedi.
Kemik implantasyonlarının sayısı, ortalama yaşam süresinin uzaması ve demografik değişiklerden dolayı Avrupa’da sürekli artış gösteriyor. Tüm kalça ve omuz implantlarının yüzde 2’sinde enfeksiyon vakası yaşanıyor. Bu oran yapay diz operasyonlarında yüzde 3, ayak bileği operasyonlarında yüzde 4, dirseklere yönelik müdahalelerde ise yüzde 10’u geçiyor. Dr. Borens, enfeksiyonların hastalarda ciddi rahatsızlıklara yol açtığını, iyileşme süresini uzatarak kronik iltihaplanmalara yol açabildiğini ifade etti. Tüm bunların sağlık harcamalarına yönelik bütçenin kabarmasına neden olduğunu söyleyen Dr. Borens, bu yüzden ameliyatlar sonrasında çıkan maliyetin, bazı hallerde ameliyatın 10 katından daha fazla olduğunu söyledi. Dr. Borens, ayrıca hastanın çalışmaması nedeniyle yaşanan iş kayıplarının da ayrı bir zarara yol açtığını dile getirdi.

Kemik Tümörlerinde Protez

İstanbul’daki kongrenin bir diğer önemli konusu da kemik tümörlerinde protez uygulaması. Kemik kanserlerinde genelde tümörlü parçanın ortadan kaldırılması, kişinin ampute edilmesiyle sonuçlanıyor. Bugün hastalıklı kol ve bacaklar, implante edilebilir protezler sayesinde genelde kurtarılabiliyor. Kongrede konuşan Viyana Tıp Üniversitesi’nden Prof. Dr. Reinhard Windhager, özellikle dize yakın bölgedeki tümörlerden kaynaklanan amputasyonların 30 yıl öncesine göre yüzde 10’ların altına çekildiğini söyledi. Ortopedi ve travmatoloji sahasında son gelişme ve yeniliklerin anlatıldığı kongre, Avrupa’nın bu alandaki en önemli bilimsel etkinliği olarak biliniyor. Şu ana kadar kongrelerinde 600 bilimsel makalenin sunumunun yapıldığı EFORT, Avrupa’daki ulusal ortopedi derneklerinin çatı kuruluşu olarak faaliyet gösteriyor. 1991’de İtalya, Marentino’da kurulan EFORT’un bugün 43 ülkede üyeleri bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here