İzmir’de Palyatif Bakım Ünitesi Hizmete Girdi


Birden fazla kronik rahatsızlığı olan yaşlı hastalar artık poliklinik poliklinik gezmek zorunda kalmayacak.

Türkiye ve İzmir’de, kronik rahatsızlıkları olan ve kendi ihtiyaçlarını tek başına karşılayamaz durumdaki kayıtlı hastalar için bir araya gelen kamu kurumları, üniversiteler ve belediyelerin işbirliği sonunda Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi binasında 39 odalı ‘Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Merkezi’ oluşturuldu.

Hastanelerde üniteler kurulması kararı, Ege Üniversitesi, Kamu Hastaneleri Birliği, İzmir Halk Sağlığı, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü, belediyeler, Aile ve Sosyal Politikalar İzmir İl Müdürlüğü temsilci ve uzmanlarının gerçekleştirdiği çalıştay sonunda ortaya çıktı.
Sadece İzmir’de 4 bin 600 kayıtlı, kendi öz bakımını gerçekleştiremeyen ve kronik rahatsızlığı olan hasta bulunduğunu belirten Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Profesör Doktor Gökhan Akbulut, on gün önce açılan 39 yataklı palyatif bakım ünitesinde multidisipliner bir çalışma yürütüleceğini söyledi.

Hastalar Poliklinik Poliklinik Gezmeyecek

Prof.Dr. Akbulut, yeni üniteyle bir veya birden fazla kronik rahatsızlığı olan ve aileleri tarafından poliklinik poliklinik gezdirilmek zorunda kalan hasta ve hasta yakınlarının bu sorununun ortadan kalktığını belirterek, “Hem poliklinik iş yükünü artırıyor, hem de bu tip hastalar genelde yürüyemiyor, bağımlı hastalar. Bu insanların poliklinik koşullarında o üniteden o üniteye gitmeleri gerçekten onlara büyük bir eziyet oluyor ve bu bizi üzüyordu. Bu konuda çalışma yapmak gerekiyordu. Zaten palyatif bakım kendi öz bakımını gerçekleştiremeyen aynı zamanda artık tedavisinin çok sınırlı olduğu veya olmadığı hastalık durumlarında hastaları evde bakıma hazırlayan ve aniden gelişen problemlerinde yardımcı olmak için yapılmış bir ünitedir. Biz burada yaklaşık 39 yataklı bir servis açmayı planlıyoruz. İlk etapta 16 oda çalışmaya başladı. Tek kişilik olarak çalışacak, zaman içinde bu sayıyı artıracağız”

“Her Oda İçin Desteğe İhtiyacımız Var”

16 yatakla başlayan ve 39 yatağa çıkarılacak olan servise şu ana kadar 150 bin TL harcandığını kaydeden Başhekim Prof.Dr. Gökhan Akbulut, odaların yatak, refakatçi koltuğu, klima gibi mefruşat için bağışçıların desteğine ihtiyaç duyduklarını belirtti.
Prof.Dr. Gökhan Akbulut, şimdilik sadece yatakların bulunduğu odaların her birinin 5 bin TL’ye döşenebileceğini vurgulayarak, şöyle seslendi:
“Bu servise 150 milyar bütçe ayırmıştık. Ancak, bu konuda desteğe ihtiyacımız var. Odaların daha ev konforunda olması gerekiyor, çünkü hastalarımız özel hastalar ve hasta yakınları kalıyor. Aşağı yukarı bir oda 5 bin TL’ye döşenebiliyor ve biz bu konuda bağışçılarımız olursa onların isimlerini odalara asacağız. Bu konuda destek bekliyoruz. Hem problemin büyüklüğünün algılanması hem de kurumun desteklenmesi anlamında önemli. Ancak, bunu tek başına devletin böyle bir yükün altından kalkması mümkün değil. Halkımızın desteği de önemli. Yatakların, mobilyaların, yatakların değiştirilmesi gerekiyor. Oda başına 5 bin TL’lik bağış yeterli. Odanın girişine bağışçının ismini yazacağız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here