Balıkesir Devlet Hastanesinde Palyatif Bakım Ünitesi Açıldı

38

Balıkesir Devlet Hastanesi’nde düzenlenen törende Palyatif Bakım Ünitesi hizmete girdi.
Balıkesir Devlet Hastanesi bünyesinde oluşturulan 12 yataklı Palyatif Bakım Ünitesi törenle hizmete girdi. Balıkesir Devlet Hastanesi’nde düzenlenen törende Palyatif Bakım Ünitesi açılış kurdelesini Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan, Balıkesir İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Hasan Hocaoğlu birlikte kesti.

12 yataklı olarak planlandı

Vali Yaman yaptığı açıklamada “Devlet Hastanemizde Palyatif Bakım merkezini kurduk. Başhekimimiz çalışmalarını bitirdi ve halkımızın hizmetine sunuldu. Burada 12 yatağımız var. Palyatif bakım önemlidir. Evde ve hastanede bakım yapıyorsunuz ama öyle bir an geliyor artık hastanın son zamanları oluyor, hem hastaya hem ailesine eziyet veriyor. O süreyi hiç olmazsa burada çeşitli aktivitelerle hastamızın ve ailesinin rahat geçirmesini sağlamak istiyoruz. Burada hasta yakınlarını da misafir edebileceğiz. Sağlık Bakanlığımız artık hakikaten ciddi ve önemli işler yapıyor. Evde bakım hastaları için her türlü imkanı sağlıyor. Hasta memnuniyeti en üst seviyede. İnşallah sağlıklı bir ömür geçirir Balıkesir’de ki vatandaşlarımız ama ihtiyaç duyulduğunda böyle bir yerin olduğu da bilinmeli. Bu nedenle Başhekimimiz böyle bir çalışma yaptı kendisini kutluyoruz” dedi.

Yatağa bağımlı hastalara bakım
Yeni hizmete açılan Palyatif Bakım Ünitesi hakkında bilgiler veren Balıkesir Devlet Hastane Yöneticisi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Adil Ozan Gökuç kendileri için bir hasta gurubunun çok büyük önem taşıdığına değinerek “Birinci gurup bundan sonra evde yatalak olarak yaşayacak desteğe ihtiyacı olan hastaların bakımı yapmak ve onların aile yakınlarını bilinçlendirmek. İkincisi ise bizim evde bakım hizmetlerini takip ettiğimiz yaklaşık 500 yatalak hastanın, evde bakımı yapılamadığı takdirde buraya gelip yeniden eğitim vereceğimiz ve hastalıklarıyla ilgileneceğimiz bir merkez olarak açıyoruz. Artık yaşlı bir nüfusumuz var. Kanser hastalarıyla da ilgilenmek çok istiyoruz. Bu hasta gurupları için böyle bir merkez açtık. Burası sadece yatmaları için değil, aynı zamanda çeşitli aktiviteler yapabilmeleri için odalarımız mevcut. Hem hastalar hemde hasta yakınları için burada bir psikolog, diyetisyen, fizyoterapist çalışacak. Bir kompleks yapı halinde bu tür hasta guruplarına hizmet vermek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Vali Yaman ve beraberindeki Balıkesir Devlet Hastane Yöneticisi Dr. Adil Ozan Gökuç, AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan, Balıkesir İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Hasan Hocaoğlu, Karesi Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Hocaoğlu, Balıkesir İl Sağlığı Müdürü Dr. Hakkı Çoban polikliniklerde ki hastaları yaptıkları ziyaret ederek hediyeler verdiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here