İspanyol cerrahlar eğitim Türkiye’ye geldi


39

Prof. Dr. Ali Rıza Kural: “İspanyol meslektaşlarımızın bizi seçmeleri hem mutlu etti hem de gururlandırdı. Robotik cerrahideki deneyimimiz Avrupa’da ve tüm dünyada biliniyor”

 

İspanyol cerrahlar robotik cerrahi eğitimi için Türkiye’ye geldi. Prof. Dr. Ali Rıza Kural, “Türkiye tıp eğitimde Avrupa’ya açıldı, eskiden Avrupa ve Amerika’ya gidilirdi, şimdi ise Türkiye tercih ediliyor” dedi. Türkiye tıp hizmetinde ve eğitiminde her geçen gün bir adım daha ilerliyor. Kamu ve özel hastanelerinde robotik cerrahi ile pek çok alanda başarılı ameliyatlar yapılıyor. Türk cerrahlar artık robotik cerrahi ile yapılan ameliyatları hem çevre, hem de Avrupa ülkelerindeki meslektaşlarına öğretmeye başladı. Acıbadem Üniversitesi Maslak Hastanesi Üroloji Bölümü Koordinatörü, Prof. Dr. Ali Rıza Kural, ‘Prostat Kanseri’nde ve kadınların korkulu rüyası idrar kaçırma ile ilgili son gelişmeler’ seminerinin İspanya’dan gelen 80 ürolog için düzenlendiğini belirtti.

80 Ürolog geldi
Ali Rıza Kural, 80 üroloğun ülkemize geldiğini belirterek, “3 yıldır İspanya’dan 1 günlük eğitim toplantıları talep ediliyor, 2013’te ilkini yaptığımız bu yılki toplantıya yaklaşık 80 ürolog geldi. Onlara ekibimizin çok başarılı olduğu robotik cerrahi ile prostat kanseri tedavisi ve idrar kaçırma ameliyatları konusunda teorik bilgiler verdik. Canlı ameliyatlar yapıldı. Prostat kanseri ve idrar kaçırma dünyada ve Türkiye’de pek çok kişinin sorunu. Bu nedenle bu hastalıklarda en son cerrahi tekniklerin uygulanması hastalar için çok önemli. Artık Amerika’da prostat kanseri ameliyatlarının neredeyse tamamı robotik cerrahi ile yapılıyor. Küçük kesilerle yapıldığı, hastaya kan verilmediği ve çok erken normal yaşama dönüldüğü için hastaya avantajları bir hayli fazla” dedi.

“Türkiye’de yapılması gurur verici”
Eğitim toplantısının Türkiye’de yapılmasının gurur verici olduğunu vurgulayan Kural, “İspanyol meslektaşlarımızın bizi seçmeleri hem mutlu etti hem de gururlandırdı. Robotik cerrahideki deneyimimiz Avrupa’da ve tüm dünyada biliniyor. Bugüne dek da Vinci robotuyla bin 300 ameliyat yaptık, bunların bin yüz tanesi prostat kanseri ameliyatı. Geri kalan iki yüzü ise diğer üroloji ameliyatları. Başka ülkelerde de deneyimli merkezler var ama bir taraftan İstanbul’un da cazibesi bu seçimde de etkili oldu” şeklinde konuştu.
Kural, Türkiye’de tıp hizmetinin ve eğitiminin çıtasının giderek yükseldiğini ifade ederek, “Biz üroloji alanında ülkemizde gelişmelere şahit oluyoruz. Bu gelişmelerin de yıllarca içinde olduk. Ülkemizde tıp hizmeti ve eğitiminin çıtası giderek yükseliyor. Civar ülkelere de hizmet vermeye başladık. Bu arada benim yanıma Atina’dan Yunanistan’dan bir fellow geldi. Bizde 6 ay kalacak ve robotik cerrahiyi öğrenecek. Tabi ki Avrupa’nın birçok yerinde çok iyi merkezler var. Ama bizim programımız da yakından tanıyor. Sonuçta bu da bizim ülkemizdeki tıbbın Avrupa’ya ve dünyaya açıldığının göstergesi. Türkiye’de birçok merkez, özel olsun, kamu olsun tıp hizmetindeki kaliteyi inanılmaz artırdılar. Bu hem yurtdışından hasta gelmesi, hem de eğitim toplantıları için yoğun talep yaratıyor” diye konuştu.

“Türkiye’deki Teknik Beceri Amerika’dan Bile Üstün”
İspanya’dan gelen Üroloji Uzmanı Dr. Rodrigez Le Ledesma, “Bu ürolojideki en gelişmiş tedavi şekillerinden bir tanesi. Buradaki öğrendiklerimle ülkemdeki hastalara faydalı olabileceğime inanıyorum. Ben buraya gelmeden önce Türkiye’de böyle hastaneler olduğunu, bu kadar ileri teknikle ameliyatların yapılabildiğini bilmiyordum. Dünyada birçok ülkeyi ziyaret ettim. Amerika’ya gittim. Türkiye’nin, Amerika’dan bile teknik beceri olarak üstün olduğunu gördüm. Şaşırdığımı itiraf etmeliyim” ifadesini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here