Bel ve Boyun Ağrılarına Karşı ‘Kuru İğne’

 

 Türkiye’de her 100 kişiden 95’i yaşamının bir döneminde bel ya da sırt ağrısı çekiyor ve bu ağrılar çoğu zaman ağrı kesicilerle geçiştiriliyor.
BEL, boyun ve sırt ağrıları, en önemli sağlık sorunlarının başında geliyor. Prof. Dr. Mesut Başak, “Ülkemizde bu sorunun çözümü konusunda ağırlıklı olarak fizik tedavi yöntemleri uygulanıyor” diyor. Bunlar, ağrının bölgesi, şiddeti ve sürekliliği ile bağlantılı olarak sıcak masaj uygulaması, kültür fizik hareketleri, lokal ısı uygulamaları, ultraviyole ışın uygulama ve alternatif akupunktur tedavilerini kapsıyor. Kronik ve ileri düzeydeki ağrılarda ise tedavi cerrahi uygulamalarla sağlanıyor.
Kronik Ağrılar

Kronik ağrılar, vücudun baş, ense, kol, omuz, sırt, bel, kalça, bacak gibi bölgelerinde meydana geliyor. Bunun nedeninin, ağrının olduğu bölgedeki kasların kısalması olduğu belirtiliyor. Bu sorunda o kasın yönettiği eklemde şekil ve pozisyon bozukluğu oluyor. Bunun sonucunda eklem kapsülü geriliyor ve eklem bölgesindeki sinire yapılan bası nedeniyle ağrı meydana geliyor. “Kuru iğne” adı verilen IMS (Intramuscular Stimulation) yöntemi, kronik ağrıya neden olan kısalmış kasın içine çok ince (0.3 mm) iğne ile girilip kasın uyarılması olarak tanımlanıyor. IMS’nin uygulanması esnasında hasta herhangi bir ağrı hissetmiyor. Bu yöntem, sadece kronik ağrıyı geçici olarak ortadan kaldırmakla kalmıyor, ağrıya neden olan temel bozukluğu da yok ediyor. Prof. Dr. Mesut Başak, uygulamadan 3 ay sonra MR’ları çekilen bazı hastalıkların rahatsızlıklarının yüzde 35- 40 civarında azaldığını gözlemlediklerini söylüyor.

Her Bölgedeki Ağrı

Tedavi çoğunlukla bel ve sırt ağrıları için uygulanıyor olsa da vücudun hemen her bölgesindeki ağrının giderilmesinde yararlı sonuç veriyor. Bu kapsamda çene veya baş ağrısı çeken hastalar bile kuru iğne tedavisinden yararlanıyor. Uygulamanın benzer yöntem olan akupunkturdan en önemli farkının vücutta herhangi bir iğne veya metal bırakılmaması ve ilaç kullanılmaması olduğu belirtiliyor.

Türkiye’de 150 hastaya uygulandı

Dünyada 1974’ten beri uygulanan kuru iğne tedavisi, birçok Avrupa ülkesi ile ABD’de 15 yılı aşkın süredir yaygın olarak kullanılıyor. Prof. Dr. Mesut Başak, tedavinin Türkiye’de yaklaşık bir buçuk yıldır 150 hastaya uygulandığını ve bu yöntemle ilgili herhangi bir yan etki ve olumsuz geri dönüş gerçekleşmediğini söylüyor.

İleri yaşlarda hızlı sonuç veriyor

Kuru iğne tedavisinden sağlığı yerinde olan 15-95 yaş arası herkes yararlanabiliyor. Yöntem özellikle ileri yaşlardaki hastalarda daha hızlı sonuç veriyor. Bunun dışında spor sakatlanmaları, kireçlenme sorunları, sinir sıkışmaları, bel fıtığı ve omur rahatsızlığı gibi sorunları olanlar uygulamadan olumlu dönüş alıyor. İltihaba müdahale etmemek kaydıyla romatizma ağrılarının giderilmesinde ve depresyon tedavisiyle birlikte fibromiyaljide de oldukça başarılı sonuçlar elde edildiği belirtiliyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here