Beyin Ameliyatlarında Robot Devri

Çinli ve Japon bilim insanları ortak araştırma sonucu beyin damar hastalıklarına ameliyatla müdahalede başarıyı arttıracak robot sistemi geliştirdiklerini açıkladı.

Çin resmi haber ajansı Xinhua’ya konuşan Beihang Üniversitesi Robot Enstitüsü’nden Profesör Wang Tianmiao ‘yöntemin hayvanlar üzerinde denenmesinin tamamlandığını, ayrıca kalp ve damarlara ilişkin hastalıklar ile serebrovasküler (beyin damarları ile ilgili) hastalıkların tedavisinde uygulanan cerrahi müdahalede uygulanabilirliğinin ve etkinliğinin kanıtlandığını’ söyledi.

Açıklama, hassas beyin ameliyatlarını mümkün kılmak için robot geliştirme yarışında Çin’in de ciddi bir konuma geldiğini gösteriyor.

Robot sistemi; ana kontrölör, bağlantı uçları ve görüntü navigasyon sistemini içeren bir ekrandan oluşuyor.

Doktorlar ekrana yansıyan üçboyutlu kan damarı görüntüleri sayesinde ameliyatı ana kontrölör ile uzaktan yürütüyor ve robot uçlarını harekete geçirerek, kan damarlarına tüp yerleştirebiliyor.

Tüplerin içindeki sensörler ise tüp ve damar duvarı arasındaki bağlantının kurulmasını temin ediyor.

2009 yılında başlayan proje, Japonya merkezli Kagawa Üniversitesi ve Çin Halk Kurtuluş Ordusu Deniz Kuvvetleri Hastanesi ile Beihang Üniversitesi’nin ortak çalışması.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Deniz Kuvvetleri Hastanesi’nin Beyin Cerrahisi Departmanı Direktörü Profesör Tian Zengmin, sistemin, doktorların radyasyona maruz kalma riskini de ortadan kaldırdığını söyledi.

Araştırmanın, 20 milyon yuana (yaklaşık 6 milyon YTL) mal olduğu ve çoğunlukla iki ülkenin araştırma fonları aracılığıyla finanse edildiği öğrenildi.

Beyin ameliyatlarında hassas, mikroskobik müdahalelerde bulunabilecek bir robot geliştirmek için NASA da dahil pek çok ülkenin bilimsel kurumları çalışmalar yürütüyor.

Son olarak Kasım ayında Avrupa Birliği dört ülkeden uzmanların yer aldığı ROBOCAST projesi ile nöroşirürji ameliyatları için önemli bir atılım kaydettiklerini duyurmuştu.

Gelecekte tümör, epilepsi, Parkinson ve Tourette sendromu gibi hastalıklarda kullanılabileceği belirtilen robot el, 13 şekilde hareket edebiliyor. Normalde bir cerrahın eli ise ancak dört şekilde hareket edebiliyor.

Uzmanlara göre robot el, insan eline göre 10 kat daha az titriyor.

(BBC Türkçe)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here