Bezmialem Vakıf Üniversitesi’den stratejik işbirliği

11_resized

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi ve Johns Hopkins Üniversitesi tıp eğitiminde güncel standartların yakalanması ve kalitenin yükseltilmesine yönelik alanlarda stratejik iş birliği anlaşması imzaladı. Bu anlaşma ile tıp fakültelerinin ders programları birlikte oluşturulacak ve geliştirilecek.

Merkezi Baltimore, Maryland’de bulunan ve dünyanın en önde gelen tıp merkezlerinden birisi olan Johns Hopkins School of Medicine ile gerçekleştirilen anlaşma ile ilk etapta tıp fakülteleri arasında ortak ve birbirine paralel bir müfredat geliştirilecek ve iki kurumda görev alan akademisyenler arasında sürekli bilgi paylaşımı ve iletişim sağlanacak.

Öncelikli amaç; araştırmacı doktor yetiştirmek

İş birliğinin en büyük etkisi ülkemizde ilk defa geliştirilecek ortak müfredat olarak ön plana çıkıyor. Johns Hopkins School of Medicine’da son dört yıldır uygulanmaya başlanan Bilimsellik Komitesi programı, birlikte geliştirilerek Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde de başlatılacak. Öncelikli amacın araştırmacı doktor yetiştirmek olduğu bu çalışma kapsamında dünyanın en önde gelen tıp fakültelerinden birine sahip olan Johns Hopkins ile ülkemizin ilk sağlık üniversitesi Bezmiâlem ileri standartlarını ortaklaştırmış olacaklar. Gerçekleştirilen bu anlaşma ile Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin eğitim programı çok daha güncel ve evrensel standartlarda olacak. Anlaşmanın farklı boyutları bulunuyor. Bunlar arasında öğretim görevlilerinin ders vermesi ve ortak dersler açılması da var. İlk olarak Johns Hopkins School of Medicine Gastroenterohepatoloji bölümünden Dr. James Hamilton çeşitli dersler ve seminerler vermek üzere 05-09 Ocak 2015 tarihleri arasında Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bulunacak. Ayrıca Bilimsellik Komitesi’nin Akademik yürütücüsü Dr. Mary Catherine Beach ve aynı komitenin sorumlu öğretim görevlilerinden Dr. Jeremy Greene de aynı tarihlerde Bezmiâlem’deki akademisyenlerle bir arada olacaklar. 11,1_resized

Gerçekleştirilen anlaşmanın sadece Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi için değil, ülkemizdeki tıp eğitimi açısından da büyük önem taşıdığının belirten Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu “Tıpta Uzmanlık Kurulu’nun tanımladığı, bir doktorda bulunması gereken temel yetkinlikler bulunmaktadır. Geçmişte temel tıp bilimleri eğitimi alınarak hekim olunabiliyordu; ancak günümüzde bunların yeterli olmadığını düşünüyoruz. Güncel yetkinliklerine sahip olarak mezun olunması gerekiyor. Bezmiâlem de bu ihtiyaçtan hareketle 2014-2015 eğitim yılında başlayan uygulamayla öğrencilerine mesleki uzmanlıklarının yanı sıra Temel Yetkinlikler Komitesi ile 3. sınıftan itibaren eş zamanlı olarak iletişim, hukuk, idarecilik gibi dersler veriyor. Bu yöntem ilk defa Bezmiâlem’de uygulanıyor. Dolayısıyla dünyanın en iyi tıp otoritelerini bünyesinde bulunduran Johns Hopkins’le olan iş birliğimiz de göz önüne alındığında bu yeni Temel Yetkinlikler Komitesi ve Bilimsellik Komitesi ile ülkemizin tıp alanındaki atılımı için oldukça önemli bir adım attığımıza inanıyoruz” dedi. John Hopkins’in de aynı Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi gibi gerçek bir vakıf kültürüne sahip olmasının bu anlaşmanın gerçekleşmesindeki en büyük etkenlerden biri olduğunu ifade eden Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, sözlerini “Köklü bir üniversite olmamız, vakıf ruhundan gelmemiz, öğrencilerimize gerçekten değer veriyor olmamız, güncel gelişmelere açık olmamız, akademisyenlerimizin adanmışlık hissiyatıyla çalışıyor olması Johns Hopkins’in Bezmiâlem’i tercih etmesinin en büyük gerekçeleri arasında bulunuyor. Bezmiâlem olarak dünyanın en iyisiyle ilerliyoruz diyebiliriz. 2015 yılı ile hayata geçirdiğimiz bu iş birliğinden iki kurumun da büyük kazanımlar elde edeceğine olan inancımız tam. Ortak müfredat oluşturulması ile başlayan bu iş birliğinin çok daha farklı alanlarda geliştirilmesi ve büyütülmesinden de büyük mutluluk duyacağız” şeklinde tamamladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here