Birleşmiş Milletler sağlık hizmetleri raporu

Sağlık araştırmaları dergisi The Lancet’in son raporuna göre, BM’in sağlık alanında ulaşmayı hedeflediği kaliteyi yakalamak için yapılması gereken çok iş var. Ülkelerdeki sağlık sektörü hizmetlerini en iyiden kötüye doğru sıralayan rapora göre, en iyi sağlık hizmetleri İzlanda’da. Türkiye ise 103. sırada.

Birleşmiş Milletlerin sağlık alanında dünya genelinde ulaşmayı hedeflediği kalite çıtası her ülke için farklı seviyede. Ancak İngiltere merkezli sağlık araştırmaları dergisi The Lancet’nin son raporuna göre genel olarak kat edilmesi gereken yol bir hayli uzun. Tüm dünyada çocuk ölümlerinin önüne geçme konusunda ilerleme var, yoksulluğun tetiklediği sağlık sorunlarında da ise gerileme söz konusu. Ancak, aşırı alkol tüketimi, obezite ve eşler arasında şiddet alanlarında yükseliş gözleniyor.

HIV, verem ve çocuklarda obezitede hiçbir ülke hedefe ulaşamadı.

Olumlu taraftan bakıldığında ülkelerin yaklaşık üçte ikisi BM’nin 2030 hedeflerini tutturuyor. Ancak HIV, tüberküloz ve çocuklukta aşırı kilo gibi sorunlarda hiçbir ülke henüz hedeflenen seviyeye ulaşamadı. En önemli gelişme doğum sırasında anne ve bebeğin ölmesinin önüne geçilmesi konusunda kaydedildi. Yetersiz beslenme nedeniyle çocuk ölümlerinde de ciddi azalma görülüyor.

Sağlıkta en iyi ülke İzlanda, en kötü ise orta Afrika Cumhuriyeti

Ülkelerdeki sağlık sektörü hizmetlerini en iyiden kötüye doğru sıralayan rapora göre, en iyi sağlık hizmetleri İzlanda’da. En kötüsü ise iç savaşın pençesindeki Orta Afrika Cumhuriyeti’nde. Avrupa, Kuzey Amerika, Asya’nın bazı bölümler ve Avustralya’da sağlık sektörü iyi işliyor. Afrika’da ise sağlık hizmeti kötü durumda. İzlanda’yı, Singapur, İsveç, Andorra, İngiltere, Finlandiya, İspanya, Hollanda, Kanada ve Avustralya izliyor.

ABD 28, Türkiye 103. Sırada

Listenin son sıralarında Somali, Güney Sudan, Nijer, Çad, Kongo, Burundi, Mali, Afganistan ve Sirra Leone yer alıyor. Süper güç ABD ise ‘görece olarak kötü’ notunu alarak 28. sırada. Türkiye’nin sağlık hizmetlerinde kalite sıralamasındaki yeri ise 103

#BirleşmişMilletlersağlıkhizmetleriraporu #sağlıkhizmetleriraporu #sağlıkhizmetleri #rapor #Sağlık

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here