Biyoinformatik Kursu

ERÜ Genom ve Kök Hücre Merkezi’nde ‘ Yoğunlaştırılmış Biyoinformatik Kursu ’ düzenlendi  

Erciyes Ü607A4162niversitesi ERÜ Genom ve Kök Hücre Merkezi Konferans Salonu’nda 4 gün boyunca devam eden ‘Yoğunlaştırılmış Biyoinformatik Kursu düzenlendi.

Genom ve Kök Hücre Araştırma Merkezi’nin çalışmaları hakkında bilgi veren Genom ve Kök Hücre Araştırma Merkezi Müdürü , “Bugün Genom kök hücre merkezinin yeni bir aktivitesiyle birlikteyiz. Bildiğiniz gibi Genom Kök Hücre Merkezi bundan 2 buçuk yıl önce kuruldu. Kompakt bir araştırma merkezi olup Türkiye’nin en büyük araştırma merkezlerinden biridir. Devam eden 120’nin üzerinde araştırmamız var. Bu araştırmalar çok farklı kaynaklardan grantini aldı. Kök hücre merkezi araştırmaların yanında eğitime de önem vermektedir. İki tane anabilim dalı kurduk; bunlardan biri Kök Hücre Anabilim Dalı ve şu anda Kök Hücre Anabilim Dalı’nda 22 adet öğrenci eğitim görüyor; ayrıca master eğitimi veriyoruz. Yine aynı şekilde Biyoinformatik Anabilim Dalı kurduk. 2015 yılının Şubat ayı içerisinde biyoinformatik Anabilim Dalı’na öğrenci almaya başlayacağız. Biz şunu biliyoruz ki; genomlar çok kompakt, araştırmaları da kompakt ve parametreye dayanıyor. Bu parametreleri, farklı verileri değerlendirip anlamlı hale getirmek çok önemli, burada devreye biyoinformatik giriyor” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Yusuf Özkul düzenlenen kurs ile ilgili olarak şunları söyledi; “Biyoinformatik kursuna Farklı üniversite ve farklı kentlerden 130 civarında öğrenci katıldı. Yaklaşık 4 gün boyunca biyoinformatik temel konuları tartışıldı ve biyoinformatiğin temel değerlendirmeleri, web kullanımları araştırıldı. Bölümümüzde şu anda 200 civarında stajyerimiz bulunmaktadır. Türkiye’nin her üniversitesinden buraya geliyorlar. Genom Kök Hücre bölümünde 250 öğrenci var. Bu öğrenciler bilim aşkıyla buraya gelip burada çalışmak istiyorlar. Türkiye’nin geleceği açısından bunu çok değerli buluyorum, bu çocuklar bizim gençlerimiz ve biz bayrağı onlara teslim edeceğiz. Kursun gerçekleştirilmesinde görev alan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here