Biyomühendislikte Nöro-Nanoteknoloji Dönemi


Üsküdar Üniversitesi Biyomühendislik Kulübü’nün Biyomühendislik ve Genetik Günleri yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Programda Nöro-Nanoteknoloji çalışmaları ön plana çıktı.

 Üsküdar Üniversitbiyomuhendislikte-noro-nanoteknoloji-donemi-7255814_x_6946_oesi tarafından gerçekleştirilen 3. Biyomühendislik ve Genetik Günleri’nde konuşma yapan Prof.Dr. Nevzat Tarhan, dünyada nörobilim alanında çalışmaların önem kazandığını belirterek önceleri ilaç sanayi ağırlıklı giden biyomühendisliğin şimdi nöroteknoloji ve nanoteknolojiye yöneldiğini söyledi.

Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda tam gün süren programa Türkiye’nin farklı üniversitelerinden önemli akademisyenler konuşmacı olarak katıldı.

Programın ilk konuşmasını Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan yaptı. Beyin ve davranış ilişkisine ilişkin katılımcılara önemli bilgiler veren Prof.Dr. Tarhan dünyada bu alanda ilham veren gelişmelerin yaşandığını kaydetti.

Sağlıklı ve sağlıksız beyin arasındaki farkları görüntüler eşliğinde anlatan Prof.Dr. Tarhan, psikiyatride neurobiofeedback kullanımına da dikkat çekti. Dünyanın nörobilim çalışmalarına önem verdiğini hatırlatan Tarhan bir dönem ilaç sanayi bağlamında çalışma gösteren biyomühendisliğin şimdi nöroteknoloji ve nanoteknoloji alanına yöneldiğini ifade etti.

Prof.Dr. Tarhan katılımcılara “Psikiyatrik Elektrofizyoloji Ne İşe Yarar” başlıklı sunum yaptı. Yaklaşık bir saat süren konuşmasında Tarhan, elektriksel beyin haritalamasının psikiyatride çok sıkıntısı çekilen ölçülebilirlik konusunda hastaya ve hekime önemli rahatlık sağladığını söyledi.

Biyomühendislik bölümünün geleceği parlak

Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin Gültekin de Türkiye’de 75 mühendislik bölümünün, bunların 25’in üzerinde biyomühendislik olduğuna dikkat çekti. Biyomühendislik bölümünün geleceği parlak bir alan olduğunu kaydeden Prof.Dr. Gültekin, bilimsel toplantılarda Üsküdar Üniversitesi’nin merkez olacağını söyledi.

Programda gerçekleşen sunumlar;

Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tunç Çatal, “Mikrobiyal Elektroliz Hücre Teknolojisi”;

AROMSA Besin Aroma ve Katkı Maddeleri Şirketi’nden Mühendis Murat Yasa “Kaliteli Mühendis İhtiyacı”,

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Selim Çetiner “Küreselleşme Sürecinde GDO’lar ve Biyogüvenlik”;

Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seda Kızılel “Hücre Tepkisine Rehberlik Edecek Biyolojik Tabanlı Yumuşak Malzemeler”;

Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Safiye Sağ Erdem “Hesaplamalı Kimya Yöntemleri ve Akılcı İlaç Tasarımı”,

Sabancı Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Programı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Koşar “Hidrodinamik Kavitasyonun Biyomedikal Uygulamaları”.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here